Koncerty dla najmłodszych

20.09.2019

Czy legendę da się opowiedzieć dźwiękami? Czy można wybrać się w podróż, pozostając w miejscu? Jak brzmi tradycyjna muzyka indyjska? Odpowiedzi na te i inne pytania ukryte są w programie tegorocznych Szalonych Dni Muzyki! W dźwiękową podróż dookoła świata zaproszeni są zarówno najmłodsi (0–5), jak i nieco starsi słuchacze (6+) oraz całe rodziny.

Od podróży po arabskich pustyniach, przez wizytę w Indiach, aż po Europę – koncerty dla dzieci i całych rodzin to wyjątkowa okazja do zabawy i spotkania z fascynującym światem muzyki klasycznej. Wydarzenia dla młodszych uczestników festiwalu rozpoczną się w piątkowy poranek. Szkolny koncert „Na ścieżkach dźwięków”, przeznaczony dla uczniów klas III–VI będzie spotkaniem z muzyką filmową Michała Lorenca (koncert nr 5). Zespół Des Orient zaprezentuje najbardziej znane motywy ze ścieżek dźwiękowych, które posłużą do odbycia podróży w świat fantazji.

Symfoniczną propozycją dla całych rodzin będzie sobotni koncert „W cztery strony świata”. Muzycy Sinfonii Varsovii pod batutą Mihhaila Gertsa wykonają cztery utwory. Kierunek wschodni wskaże utwór Aleksandra Borodina, zachodni Edwarda Elgara. Reprezentantem północy będzie poemat symfoniczny Jeana Sibeliusa, a południa dzieło Emmanuela Chabriera (koncert nr 13). Z kolei w niedzielę Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Aleksandra Markowića zabierze słuchaczy w podróż do krajów arabskich. Zabrzmi słynna Szeherezada Nikołaja Rimskiego-Korsakowa, którą wzbogacą wizualnie animacje piaskiem Kateriny Barsukovej (koncert nr 39). W obu koncertach pojawi się osoba prowadząca.

Propozycją dla dzieci w wieku powyżej 6 lat i całych rodzin będą także koncerty z pogranicza muzyki kameralnej i tradycyjnej. W sobotnie popołudnie odbędzie się muzyczna podróż do Azji Południowej, czyli wydarzenie „Z wizytą w Indiach” łączące taniec i muzykę (koncert nr 27, 31). Artyści: Michał Rudaś (wokal), Tomasz „Ragaboy” Osiecki (sitar, dilruba), Piotr Malec (tabla), Magdalena Niernsëë (taniec khatak, prowadzenie) zademonstrują, jak brzmią tradycyjne instrumenty tego kraju oraz jak wyglądają podstawowe kroki i gesty taneczne. W niedzielne popołudnie wystąpi łódzki zespół Mazel Tov Clarinet Quartet, w którego skład wchodzą sami klarneciści. Wydarzenie „W tyglu kultur” będzie wycieczką po różnych gatunkach: od muzyki jazzowej, przez klasyczną, po klezmerską.

Na Szalonych Dniach Muzyki nie zabraknie także Smykofonii, czyli koncertów stworzonych z myślą o  najmłodszych słuchaczach w wieku 0–5 lat. W sobotnią „Podróż z przesiadką” (koncert nr 12, 14, 18, 22) zabierze zespół The New Warsaw Trio i pianista Mariusz Dropek. Całość poprowadzi Viola Łabanow. Muzycy wykonają zarówno własne kompozycje, jak i improwizowane utwory jazzowe. Niedzielne Smykofonie skierują uwagę publiczności w zupełnie innym kierunku, dzięki „Kosmicznej Podróży” (koncert nr 38, 40, 44, 47), w którą maluchy zostaną zabrane przez zespół w składzie: Paweł Szamburski (klarnet, instrumenty elektroniczne), Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela) i Jerzy Rogiewicz (perkusja). Przewodniczką będzie ciocia Ada, czyli Adriana Wdziękońska.

Z myślą o młodszych uczestnikach, jak i całych rodzinach przygotowany został karnet „Junior na  koncertach”. W tym zestawie znajdują się dwa wydarzenia symfoniczne – „W cztery strony świata” (koncert nr 13) oraz „Szeherezada na piasku” (koncert nr 39), a także „Z wizytą w Indiach” – koncert muzyki indyjskiej (koncert nr 27).

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki