koncert nr 53 / TELEMANN ALLA POLACCA

godz. 16:30 (60 min.)
dzień 29.09 niedziela
miejsce Sala GONDOLA

kategoria koncertu Kameralny

Wykonawcy

Ensemble Masques
Sophie Gent skrzypce
Tuomo Suni skrzypce
Benjamin Lescoat skrzypce
Mélissande Corriveau wiolonczela
Maria Vahervuo kontrabas
Olivier Fortin klawesyn / dyrygent

 

Program

Georg Philipp Telemann
Ouverture-Suite A-dur TWV 55:A1 (Ouverture, Branle, Gaillarde, Sarabande, Réjouissance, Passepied, Canarie)
Concerto polonois TWV 43:G7 (Dolce, Allegro, Largo, Allegro)
Ouverture-Suite Les Nations TWV 55:B5 (Ouverture, Menuet, Doucement, Les Turcs, Les Suisses, Les Moscovites, Les Portugais, Les Boiteux, Les Coureurs)

Opis koncertu

Georg Friedrich Telemann, oprócz tego, że dużo komponował, także dużo podróżował. Podczas swojego życia zwiedził niemal wszystkie liczące się ośrodki muzyczne w Europie. Podróże te pozostawiły trwały ślad w jego muzyce – niech za przykład posłuży suita Les Nations, w której każda z części została nazwana mianem mieszkańców różnych europejskich krajów. Na uwagę zasługuje również Concerto polonaise. Utwór ten zawiera reminiscencje ówczesnej polskiej muzyki dworskiej i ludowej. Telemann zetknął się z nią bezpośrednio, ponieważ był  kompozytorem i kapelmistrzem na dworze hrabiego Promnitza w Żarach. Ponadto zwiedził Warszawę, Kraków i Pszczynę.

Zespół Ensemble Masques, zbierający na całym świecie bardzo pochlebne recenzje, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. Jak można przeczytać na stronie internetowej zespołu, ich interpretacje nacechowane są eklektyzmem stylistycznym, obecnym w muzyce baroku oraz podkreślają humorystyczne niuanse występujące w muzyce Telemanna.

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki