koncert nr 52 / NA DĘTE MELODIE

godz. 16:00 (55 min.)
dzień 29.09 niedziela
miejsce Sala NAUTILUS

kategoria koncertu Młodzi Wykonawcy

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Uwertura, Marsz z opery „Wesela Figara”
Edward Grieg „Peer Gynt“ suity orkiestrowe nr 1, 2  (wybór)
Stanisław Moniuszko Mazur z opery „Halka“
Fryderyk Chopin temat z Etiudy E-dur op. 10 nr 3
Aaron Copland Hoedown z baletu „Rodeo“
Aaron Copland Fanfare for the Common Man

Opis koncertu

Wesele Figara to jedna z najsłynniejszych oper Mozarta. Bezpośrednią inspiracją libretta była sztuka francuskiego dramatopisarza i wolnomularza Pierre’a Beaumarchaisa Wesele Figara (tytuł oryginalny to La Folle journée ou Le Mariage de Figaro, od którego festiwal Szalone Dni Muzyki zaczerpnął swą nazwę). Sztuka ta, mimo że wystawiona w Comédie Française w Paryżu, nie spodobała się ówczesnej władzy – Ludwik XVI zakazał jej wystawiania, tym samym wzbudzając jeszcze większe zainteresowanie tym dziełem. Sława Wesela Figara dotarła także do Wiednia i zainteresowała Mozarta na tyle, że wraz z Lorenzem da Ponte opracowali libretto do opery.

Halka, flagowy przykład polskiej opery narodowej, powstała dzięki znajomości Stanisława Moniuszki i Włodzimierza Wolskiego. Panowie stwierdzili wspólnie, że poemat Wolskiego Halka, opisujący historię tragicznej miłości świetnie nadaje się na libretto opery. Etiuda E-dur Chopina to wbrew wirtuozowskiej i dydaktycznej naturze tego gatunku, utwór o charakterze nokturnowym. Był on bowiem nie tylko wybitnym pianistą, improwizatorem i kompozytorem, ale także świetnym pedagogiem, o czym świadczą relacje jego uczniów. 

Aaron Copland, uznawany za prekursora współczesnej amerykańskiej muzyki klasycznej. Balet Rodeo, którego fragment usłyszymy w wykonaniu orkiestry dętej, jest jednym z ważniejszych dzieł kompozytora w tym kierunku twórczym, chociażby przez umieszczoną w nim patriotyczną melodię A fanfare for a common man.

Wszystkie te utwory zostaną zaprezentowane w ciekawej aranżacji na orkiestrę dętą ze Szkoły Muzycznej w Płocku.

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki