koncert nr 32 / KLASYCZNY MIKS

godz. 18:00 (60 min.)
dzień 28.09 sobota
miejsce Sala NAUTILUS

kategoria koncertu Młodzi Wykonawcy

Wykonawcy

Jan Machowski baryton
Franciszek Lewocki gitara
Orkiestra i Chór Szkoły Muzycznej II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie
Joanna Guzowska przygotowanie chóru
Iwona
Borcuch dyrygent

 

Program

Milij Bałakiriew Suita orkiestrowa Chopiniana (Preludium)
Béla Bartók Rumuńskie tańce ludowe
Michaił Glinka Valse-Fantasie
Aleksander Tansman Concertino na gitarę i orkiestrę (III. Intermezzo)
Michał Malec Amphion na orkiestrę, chór i baryton

Opis koncertu

Milij Bałakiriew należał do grupy kompozytorów rosyjskich XIX w, tzw. „Potężnej Gromadki”, którzy w swojej twórczości nawiązywali do tradycyjnej muzyki rosyjskiej. Bałakiriew był mentorem pozostałych członków tej grupy. Jak wynika z relacji jego kolegów, zdolności do improwizacji na fortepianie, którymi dysponował, sprawiały, że wskazówki kompozytorskie udzielane przez niego były niebywale trafne i kształcące. Valse-Fantasie Michaiła Glinki, twórcy który także należał do „Potężnej Gromadki”, to jeden z jego ostatnich utworów.

Tańce rumuńskie zabiorą słuchaczy w południowo-wschodnią część Europy. Węgierski kompozytor Bela Bartók to jedna z najwybitniejszych postaci muzyki XX wieku, jednak jego twórczość nie cieszyła się za jego życia wielkim zainteresowaniem ze strony publiczności. Twórca Tańców rumuńskich tworzył bowiem muzykę bardzo inną od neoromantycznych wzorów Wagnera czy Straussa (chociaż przez pewien czas w młodości był nimi zafascynowany).  Był on też jednym z pierwszych etnografów muzycznych, a zainteresowanie folklorem często stawały się inspiracją dla jego twórczości muzycznej.

Aleksander Tansman, pomimo łódzkich korzeni, żył i tworzył głównie w Paryżu. W wywiadzie z Tadeuszem Kaczyńskim powiedział: „Nie wierzę w rewolucję w muzyce, tylko w ewolucję. Tradycja w sztuce jest jak drzewo – gałęzie suche same odpadają, wyrywanie całego drzewa jest niebezpieczne. Korzeń musi zostać”. Concertino, które zostanie wykonane podczas tego koncertu, to potwierdzenie poglądów kompozytora.

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki