koncert nr 29 / WŁOSKI CZAJKOWSKI

godz. 17:00 (60 min.)
dzień 28.09 sobota
miejsce Sala TRANSATLANTYK

kategoria koncertu Orkiestrowy

Program

Grażyna Bacewicz Kaprys polski*
Piotr Czajkowski Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
Piotr Czajkowski Kaprys włoski op. 45

*opracowanie na orkiestrę smyczkową

Opis koncertu

Kaprys Włoski to jeden z najpopularniejszych utworów Czajkowskiego. Utwór ten powstał podczas jego podróży do Rzymu. Kompozytor, będąc w swoim hotelowym pokoju, usłyszał melodie wykonywane przez ulicznych grajków i postanowił na nich oprzeć swoją muzyczną pocztówkę. Ciekawym aspektem opracowania tych melodii jest bogata instrumentacja – warto zwrócić uwagę na szerokie użycie instrumentów dętych drewnianych i perkusyjnych, na przykład tamburyna.

Drugim kaprysem w programie będzie Kaprys polski Grażyny Bacewicz. Jest to dzieło pierwotnie napisane na skrzypce solo, jednak podczas tego koncertu zostanie wykonane w aranżacji na orkiestrę smyczkową. Jest to utwór o prostszej budowie, niż Kaprys włoski, jest oparty tylko na jednym motywie przewodnim (w odróżnieniu od kompozycji Czajkowskiego, w której było ich kilka). Nie sposób jednak przegapić polskiego charakteru utworu, co również czyni go muzyczną pocztówką z kraju nad Wisłą.

Koncert skrzypcowy D-dur Piotra Czajkowskiego należy do czołówki najpopularniejszych i najtrudniejszych koncertów skrzypcowych. Wymaga on od solisty nie tylko wysokich zdolności wykonawczych, ale także kondycji fizycznej – całe dzieło trwa około czterdziestu minut. Ciekawe, że pomimo ogromnych rozmiarów Koncertu skrzypcowego, Czajkowski skomponował całość zaledwie w ciągu  miesiąca!

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki