koncert nr 26 / OBRAZKI Z PRZESZŁOŚCI

godz. 16:00 (60 min.)
dzień 28.09 sobota
miejsce Sala ORIENT EXPRESS

kategoria koncertu Młodzi Wykonawcy

Wykonawcy

Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego
Maciej Tomasiewicz dyrygent

Program

Stefan Kisielewski  Podróż w czasie
Jean Sibelius Valse triste

Modest Musorgski Obrazki z wystawy

Opis koncertu

Modest Musorgski napisał swój słynny cykl pod wpływem wystawy akwareli i rysunków Wiktora Hartmanna, zorganizowanej tuż po jego śmierci. Ponieważ obydwaj twórcy byli bliskimi przyjaciółmi, Musorgski bardzo przeżył śmierć malarza. Obrazki z wystawy składają się z dziesięciu miniatur zatytułowanych tak samo, jak ich plastyczne odpowiedniki. Ogniwem przeplatającym się przez całość cyklu jest Promenada odzwierciedlająca moment przechodzenia od jednej pracy do kolejnej. Oryginalnie cykl był napisany na fortepian solo, jednak doczekał się wielu aranżacji na inne obsady. Najsłynniejszej dokonał  Maurice Ravel –  nadał  on muzycznym obrazkom orkiestrową szatę brzmieniową, właściwie stwarzając je na nowo. 

Muzyczny obraz nostalgii zawarł Stefan Kisielewski w swoim utworze Podróż w czasie. Wpisuje się on w nurt neoklasyczny, który polega na nawiązywaniu w mniej lub bardziej wyraźny i dosłowny sposób do muzyki poprzednich epok, i łączenie tych elementów ze zdobyczami muzyki współczesnej. Stefan Kisielewski, człowiek wielu zainteresowań, napisał również powieść pod tym samym tytułem. Opowiada ona o żołnierzu powracającym ze Stanów Zjednoczonych do rodzinnej Warszawy. Rozwój fabularny powieści dzieje się na tle refleksji o tym, że miasto okazuje się inne, niż było wówczas, kiedy główny bohater je opuszczał. 

Valse Triste fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa to utwór programowy, który niejako odmalowuje dźwiękiem bal z przedziwnymi postaciami, które tańczą w rytm walca, brzmiącego gdzieś w oddali… Jest to piękna wizja, jednak niestety okazuje się jedynie urojeniem wywołanym przez śmiertelną chorobę. 

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki