koncert nr 17 / SUITA PRZESZŁOŚCI

godz. 12:00 (60 min.)
dzień 28.07 niedziela
miejsce Sala NAUTILUS

kategoria koncertu Młodzi Wykonawcy

Program

Piotr Czajkowski Suita z baletu „Jezioro łabędzie”
Stefan Kisielewski  Podróż w czasie
Jean Sibelius Valse triste

Opis koncertu

Jezioro Łabędzie, ogromne dzieło Piotra Czajkowskiego, a zarazem symbol klasycznego baletu, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji tego twórcy. Niebywały sukces skłonił Czajkowskiego do stworzenia suity orkiestrowej pięć lat po napisaniu baletu. Składają się na nią: Temat łabędzi, Walc, Taniec łabędzi, Pas d’action i Taniec węgierski

Muzyczny obraz nostalgii zawarł Stefan Kisielewski w swoim utworze Podróż w czasie. Wpisuje się on w nurt neoklasyczny, który polega na nawiązywaniu w mniej lub bardziej wyraźny i dosłowny sposób do muzyki poprzednich epok i łączenie tych elementów ze zdobyczami muzyki współczesnej. Stefan Kisielewski, człowiek wielu zainteresowań, napisał również powieść pod tym samym tytułem. Opowiada ona o żołnierzu powracającym ze Stanów Zjednoczonych do rodzinnej Warszawy. Rozwój fabularny powieści dzieje się na tle refleksji o tym, że miasto okazuje się inne, niż było wówczas, kiedy główny bohater je opuszczał. 

Valse Triste fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa to utwór programowy, który niejako odmalowuje dźwiękiem bal z przedziwnymi postaciami, które tańczą w rytm walca, brzmiącego gdzieś w oddali… Jest to piękna wizja, jednak niestety okazuje się jedynie urojeniem wywołanym przez śmiertelną chorobę. 

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki