koncert nr 16 / PAŃSTWA-MIASTA

godz. 12:00 (60 min.)
dzień 28.09 sobota
miejsce Sala ORIENT EXPRESS

kategoria koncertu Młodzi Wykonawcy

Program

Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia nr 36 C-dur KV 425 Linzka

Béla Bartók Rumuńskie tańce ludowe
George Gershwin Amerykanin w Paryżu

Opis koncertu

Uczniowie Szkół Muzycznych z Wrocławia i Lublina przygotowali muzyczną trasę po różnych miejscach świata. Symfonia C-dur, zwana „Linzką”, została skomponowana przez Mozarta zaledwie w cztery dni, w drodze z Salzburga do Wiednia. Kompozytor wraz z małżonką zatrzymali się w Linz u hrabiego Josepha Antona von Thuna, który zamówił ten utwór. Podczas ich wizyty dzieło zostało wykonane po raz pierwszy.

Tańce rumuńskie zabiorą słuchaczy w południowo-wschodnią część Europy. Węgierski kompozytor Bela Bartók to jedna z najwybitniejszych postaci muzyki XX wieku, jednak jego twórczość nie cieszyła się za jego życia wielkim zainteresowaniem ze strony publiczności. Twórca Tańców rumuńskich tworzył bowiem muzykę bardzo inną od neoromantycznych wzorów Wagnera czy Straussa (chociaż przez pewien czas w młodości był nimi zafascynowany).  Był on też jednym z pierwszych etnografów muzycznych, a zainteresowanie folklorem często stawały się inspiracją dla jego twórczości muzycznej.

Amerykanin w Paryżu zabierze słuchaczy na przechadzkę po najsłynniejszym mieście nad Sekwaną widzianą oczyma przybysza zza oceanu. Poemat symfoniczny George’a Gershwina przedstawia tę dwojaką perspektywę w bardzo sugestywny sposób muzyka niemalże „mówi” słuchaczowi, co w danym momencie przydarza się bohaterowi. 

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki