koncert nr 03 / WIATR OD MORZA

godz. 20:30 (55 min.)
dzień 26.09 czwartek
miejsce Sala PAROSTATEK

kategoria koncertu Kameralny

Wykonawcy

Radosław Soroka klarnet
Tomasz Światczyński puzon
Piotr Mazurek wiolonczela
Agnieszka Kozło fortepian

Program

Paweł Szymański Concerto a 4
Jacek Grudzień Wiatr od morza
Jacek Grudzień Piosenka na klarnet, puzon, wiolonczelę, fortepian i taśmę
Jacek Grudzień Nonstrom
Maciej Małecki  Muzyka na fortepian i 3 instrumenty

Opis koncertu

Jacek Grudzień studiował kompozycję u Włodzimierza Kotońskiego, prekursora muzyki elektronicznej w Polsce. Był także uczestnikiem kursów kompozytorskich w Darmstadcie, czyli europejskiego centrum awangardy muzycznej w XX wieku. Grudzień nie stroni od pisania na klasyczne instrumenty. Na koncercie „Wiatr od morza” usłyszymy zarówno Piosenkę na klarnet, puzon, wiolonczelę, fortepian i taśmę, jak i  utwory bez elektronicznego komponentu.

Tytułowa kompozycja to według komentarza twórcy „(…) rodzaj pocztówki z wakacji w Ustce”, napisanej na prośbę znajomej saksofonistki Aliny Mleczko i kompozytora Pawła Mykietyna, założyciela zespołu Nonstrom. Z kolei Nonstrom jest swoistym portretem członków zespołu o tej samej nazwie: „Nonstrom napisałem dla moich przyjaciół z tego zespołu, w okresie, kiedy spotykaliśmy się prawie codziennie (…). Miał być to dla nich rodzaj śmiesznego prezentu (…)”. 

Paweł Szymański to twórca o ugruntowanym i ascetycznym stylu kompozytorskim. „Ewentualnemu słuchaczowi mojej muzyki nic poza nią nie mam do zakomunikowania. Nie żądam od słuchacza, aby znalazł w mojej muzyce to, co chciałbym, żeby w niej istniało, a czego, być może, nie udało mi się w niej zawrzeć; z drugiej strony nie pomagam mu w odnalezieniu w tej muzyce tego, czego on sam nie potrafi odnaleźć”  – te słowa, opublikowane w „Dwutygodniku”, są aktualne przez całą, ponad trzydziestoletnią działalność twórczą kompozytora. Inną cechą charakterystyczną jego twórczości jest nawiązywanie do epok wcześniejszych, czego dowodem jest między innymi Concerto a 4.

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki