Concerts / 3th day

 
  • 10.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 11.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 12.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 13.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 14.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 15.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 16.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 17.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 18.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 19.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 20.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 21.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 22.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 23.00

music category

  • CLASSICS
  • NOT-CLASSICS
  • YOU’RE INVOLVED
  • EARLY MUSIC
  • FOR CHILDREN
  • young performance
  • Teatr Wielki – Polish National Opera, Warsaw
  • Theatre Square
  • NEW WORLD hall
    1600 seats
  • PROMISED LAND hall
    400 seats
  • PARADISE LOST hall
    370 seats
  • EL DORADO hall
    240 seats
  • AMERICAN DREAM hall
    400 seats / tent
ZIEMIA OBIECANA
400 seats

37

12:00
50 minutes
MELANCHOLY AT NOON

Pablo Ferrández cello
Plamena Mangova piano

read more >

41

14:00
45 minutes
MUSICAL WANDERERS

Duo Félicien Brut & Édouard Macarez

read more >

47

16:30
80 minutes
A WINTER’S JOURNEY

Tomasz Konieczny baritone
Lech Napierała piano

read more >

52

19:00
50 minutes
A DOUBLE DUET IN THE OLD STYLE

Petr Wagner viola da gamba
Justyna Rekść-Raubo viola da gamba
Anna Kowalska lute
Anton Birula lute

read more >
ELDORADO
240 seats

33

10:00
55 minutes
Smykofonia PAINTED PRAM

Przemysław Skałuba clarinet / saxophone
Sławomir Dolata guitar
Mariusz Dropek piano
Grzegorz Sikorski percussion instruments
Dorota Dzięcioł dance
Adriana Wdziękońska (Auntie Ada) host

read more >

36

11:15
60 minutes
Smykofonia PAINTED PRAM

Przemysław Skałuba clarinet / saxophone
Sławomir Dolata guitar
Mariusz Dropek piano
Grzegorz Sikorski percussion instruments
Dorota Dzięcioł dance
Adriana Wdziękońska (Auntie Ada) host

read more >

39

12:45
60 minutes
Smykofonia PAINTED PRAM

Przemysław Skałuba clarinet / saxophone
Sławomir Dolata guitar
Mariusz Dropek piano
Grzegorz Sikorski percussion instruments
Dorota Dzięcioł dance
Adriana Wdziękońska (Auntie Ada) host

read more >

43

14:00
55 minutes
Smykofonia PAINTED PRAM

Przemysław Skałuba clarinet / saxophone
Sławomir Dolata guitar
Mariusz Dropek piano
Grzegorz Sikorski percussion instruments
Dorota Dzięcioł dance
Adriana Wdziękońska (Auntie Ada) host

read more >

46

16:00
45 minutes
LIFE’S AN ADVENTURE!

Apollo5
Penelope Appleyard soprano
Clare Stewart soprano
Josh Cooter tenor
Oliver Martin-Smith tenor
Greg Link bass

Malina Sarnowska host

read more >

51

18:00
45 minutes
SILENT MOVIE CLASSICS

Paul Lay jazz piano

Malina Sarnowska host

read more >
AMERYKAŃSKI SEN
400 seats / tent

35

11:00
50 minutes
A SOLDIER’S MORNING

The Fryderyk Chopin General Primary and Secondary Music School in Bytom

read more >

40

13:00
50 minutes
AFTERNOON SUITE

The Karol Szymanowski State General Secondary Music School in the State Music School Complex in Katowice

read more >

45

15:00
60 minutes
SINGING HOLLYWOOD

The Stanisław Moniuszko State Music School Complex in Łódź

read more >

49

17:00
50 minutes
SINGING VIOLIN

The Artur Rubinstein State Music School Complex in Bydgoszcz

read more >

54

19:30
60 minutes
JAZZ INSPIRATIONS

Adam Bałdych Quartet

read more >
Organisers reserve the right to introduce changes in the programme and the list of performers.
Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2018 La Folle Journée. All rights reserved.
design estinet.pl