Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie

Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie
Miłosz Kula
dyrygent

Zespół o 30-letniej historii, którego powstanie związane jest z otwarciem Liceum Muzycznego (obecnie Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia) w Częstochowie. Funkcjonuje jako obowiązkowy przedmiot szkolny, co wiąże się z ustawiczną rotacją składu osobowego. W przeszłości dyrygentami byli m. in. Bolesław Ocias i Krzysztof Pośpiech, obecnie zespół prowadzi Zygmunt Nitkiewicz.

Orkiestra wykonuje od 5 do 8 koncertów w roku szkolnym,ze zróżnicowanym repertuarem: od baroku do współczesności, od dzieł kameralnych do przeznaczonych na wielką orkiestrę symfoniczną. Nie pomija muzyki oratoryjno-kantatowej czy operowej, ściśle współpracując z chórem mieszanym Zespołu Szkół Muzycznych, wykonuje także dzieła z udziałem solistów. Orkiestra regularnie koncertuje w Częstochowie (m. in. w Filharmonii, Bazylice Jasnogórskiej) i regionie. Wielu uczniów tworzących zespół ma bogate doświadczenie orkiestrowe za sprawą występów m. in. w Polsko-Niemieckiej Młodej Filharmonii, w Orkiestrze międzynarodowych spotkań młodzieży muzycznej w Neumarkt czy Trinationalen Orchesterprojekt 2015 Crossover Europe. Orkiestra występowała już czterokrotnie na Szalonych Dniach Muzyki w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (w 2013 roku z muzyką francuską, w 2014 z muzyką amerykańską, w 2015 prezentując wspólnie ze szkolnym chórem „Magnificat” J. Ruttera, w 2016 roku wykonując m.in. utwory J. Straussa oraz w 2017 wykonując m.in. tańce Brahmsa, Dworzaka i Czajkowskiego). Orkiestra dwukrotnie otrzymała drugie miejsce w internetowym Ogólnopolskim Konkursie Szkolnych Orkiestr Symfonicznych, organizowanym przez Akademię Filmu i Telewizji we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia, Gazetą Wyborczą, Centrum Edukacji Artystycznej i Fundacją Edukacja i Muzyka. W roku 2014 było to drugie miejsce u internautów, w roku 2015 u jurorów.

W związku z tym konkursem AFiT zarejestrowała na żywo dwa duże koncerty symfoniczne naszej orkiestry (w maju 2014 koncert z muzyką Schuberta, Chopina, Moniuszki i Kilara; w maju 2015 z muzyką Wieniawskiego, Verdiego i wiązankami muzyki filmowej K. Badelta, S. Schwartza i R. Lopeza). W maju 2017 AFiT zarejestrowała kolejny koncert, podczas którego wykonywana była muzyka F. Nowowiejskiego oraz przeboje muzyki filmowej. Wiosną 2018 roku Orkiestra pod batutą gościnnego dyrygenta – Miłosza Kuli, wykonała kolejny koncert zarejestrowany przez AfiT. W programie znalazły się m.in. kolejne przeboje muzyki filmowej. Orkiestra przygotowując się do różnych występów, a także uczestnicząc w realizacji specjalnych projektów (np. z okazji roku W. Lutosławskiego, roku O. Kolberga, czy ostatnio z okazji roku F. Nowowiejskiego) miała możliwość pracować pod kierunkiem wybitnych dyrygentów: Tomasza Chmiela (AM Kraków), Szymona Bywalca (AM Katowice), Mirosława Macieja Banacha (Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”), Miłosza Kuli (AM Wrocław).

 

Miłosz Kula dyrygentMiłosz Kula dyrygent
Dyrygent, muzykolog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie klarnetu prof. Jana Tatarczyka oraz dyrygentury dr. Wojciecha Rodka. Równolegle ze studiami muzycznymi ukończył muzykologię na Uniwersytecie Wrocławskim, którą zgłębiał pod kierunkiem profesorów: Macieja Gołąba, Bożeny Muszkalskiej i Remigiusza Pośpiecha. W kwietniu 2019 roku ukończył III edycję Podyplomowych Studiów Zarządzania Placówkami Kultury prowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Jest zatrudniony we wrocławskiej Akademii Muzycznej na stanowisku asystenta.

Otrzymał nagrody i wyróżnienia na konkursach zespołów kameralnych w Szczecinie, Jaworze i Wrocławiu. Jest półfinalistą I Ogólnopolskiego Konkursu dla Studentów Dyrygentury im. A. Kopycińskiego we Wrocławiu. W czasie studiów był współzałożycielem oraz prezesem Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej, z którą zrealizował szereg projektów orkiestrowych w kraju i za granicą.

Jako muzyk orkiestrowy, chórzysta, solista i kameralista brał udział w wielu wydarzeniach artystycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Był chórzystą Chóru Filharmonii Wrocławskiej, współpracował z Chórem Kameralnym Senza Rigore, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu i Agencją Artystyczną Pro Musica. Koncertował w Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Rosji i Szwajcarii.

W roli dyrygenta zadebiutował podczas festiwalu Eurochestries w 2010 roku w Almerii (Hiszpania). Miał okazję prowadzić koncerty w ramach Festiwali Clarimania we Wrocławiu i Brand New Music Festival w Katowicach. Występował z orkiestrami filharmonicznymi w Lublinie, Zielonej Górze, Kielcach, Katowicach, Rzeszowie, Opolu, Częstochowie, Ołomuńcu (Republika Czeska), Capellą Bydgostiensis, Berlin Sinfoniettą, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i Sound Factory Orchestra. W latach 2014–2015 współpracował z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Występował z takimi solistami jak m.in. Bartosz Koziak, Ewa Biegas, Aleksander Teliga, Jacek Mirucki.

Brał udział w kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Rafała J. Delekty, Jacka Kaspszyka, Colina Mettersa, Tadeusza Strugały oraz Alima Szacha.

Miłosz Kula zajmuje się również działalnością naukową. Uczestniczył w ekspedycji etnomuzykologicznej w okolicach Irkucka, badając ślady obecności polskiej tradycji muzycznej. Wygłaszał referaty na konferencjach naukowych w Bydgoszczy, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. Kierował czterema grantami badawczymi. Współtworzył portal batuty.instrumenty.edu.pl prowadzony przez Instytut Muzyki i Tańca. Na zlecenie tej instytucji zrealizował grant w ramach programu Białe plamy – muzyka i taniec. Uczestniczył w seminarium i warsztatach edytorstwa muzycznego organizowanych przez PWM i NIFC.

Aktualnie koncentruje się na twórczości instrumentalnej Carla Dittersa von Dittersdorfa oraz na polskiej muzyce instrumentalnej I połowy XIX wieku. Jest autorem dziewięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Prowadzi bogatą działalność prelegencką i popularyzatorską, opatrując słowem koncerty w ramach festiwali muzycznych na Dolnym Śląsku.

Od 2014 roku jest doktorantem w zakresie muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim (promotor: prof. Remigiusz Pośpiech). Studia doktoranckie z zakresu dyrygentury (rozpoczęte również w 2014 roku) pod kierunkiem prof. Mirosława Jacka Błaszczyka w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach zostały zwieńczone nadaniem stopnia doktora sztuki we wrześniu 2017 roku.

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki