Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie

Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie
Wojciech Pławner
dyrygent

Szkoła im. Karola Szymanowskiego ma już ponad 70-letnią historię, którą znaczą nazwiska wybitnych absolwentów. Są wśród nich m.in. pianiści Piotr Anderszewski, Marek Drewnowski, Janusz Olejniczak, Andrzej Ratusiński, Elżbieta Tarnawska, Andrzej Chorosiński, Stanisław Moryto, klawesyniści Elżbieta Chojnacka, Marek Toporowski, Władysław Kłosiewicz, flecistki  Elżbieta Gajewska, Agata Igras, oboista Tytus Wojnowicz, perkusista Stanisław Skoczyński, skrzypkowie Piotr Janowski, Magdalena Rezler, Mirosław Ławrynowicz, dyrygenci Łukasz Borowicz, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Rajski, Tadeusz Wojciechowski, kompozytorzy Joanna Bruzdowicz, Marta Ptaszyńska, Paweł Szymański, śpiewacy Jacek Janiszewski, Anna Malewicz-Madey, Jolanta Radek, muzycy ze świata jazzu i muzyki rozrywkowej Anna Maria Jopek, Andrzej Jagodziński, Dorota Miśkiewicz, Michał Tokaj.

Młodsze grono wybitnych absolwentów reprezentują m.in. pianiści Stanisław Drzewiecki, Tomasz Ritter, Aleksandra Świgut, flecistka Marianna Żołnacz, perkusistka Marianna Bednarska.  Aktualne sukcesy, to m.in. liczne nagrody uczniów na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych i co roku przyznawane stypendia MKiDN dla kilkuosobowej grupy najlepszych z nich. Od 2007 r. organizujemy ogólnopolskie  konkursy pianistyczne promujące muzykę Szymanowskiego – wcześniej Szymanowski in Memoriam, obecnie Od Bacha do Szymanowskiego. Szkoła podejmuje bogatą współpracę międzynarodową w ramach programów Unii Europejskiej: w latach 2002-2009 Leonardo da Vinci, 2011-2013 Comenius, 2014-2015 Erasmus+, 2016-2018 – POWER. W ramach tych programów odwiedzaliśmy konserwatoria i szkoły muzyczne w wielu krajach Europy: Niemcy, Czechy, Hiszpanię, Portugalię, Wlk. Brytanię, Finlandię, Estonię i Islandię. Studenci i pedagodzy z tych krajów gościli także na stażach w naszej Szkole.  Udział ZPSM nr 4 w festiwalach Szalone dni muzyki datuje się od 2012 r. Reprezentowały nas do tej pory orkiestry symfoniczne pod dyrekcją Macieja Niesiołowskiego, Marty Kluczyńskiej i Wojciecha Pławnera, orkiestra smyczkowa Macieja Przestrzelskiego, chór pod  kierunkiem Anny Perzanowskiej-Tarasiuk, zespół perkusyjny przygotowany przez Stanisława Halata i Szymanowski Young Power Big-Band pod kierunkiem Piotra Kostrzewy. 

Wojciech Pławner dyrygentWojciech Pławner dyrygent

Skrzypek i dyrygent. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie skrzypiec prof. Iwony Wojciechowskiej. Studiował w Austrii w Mozarteum  w Salzburgu i na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. W 2016 r. ukończył dyrygenturę symfo­niczno-operową w  klasie prof. Marka  Pijarowskiego na UMFC, a w 2018 r., na tej samej uczelni, dyrygenturę chóralną w klasie prof. Bogdana Goli. Od października 2018 r. jest Jego asystentem na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca.

Jest laureatem krajowych i  międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Zdobył m.in. VI miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, I miejsce w konkursie Stefanie Holl-Violinwettbewerb w Wiedniu, Grand Prix Rydwan Apollina w Olsztynie, II nagrodę w Konkursie  im. Louisa Spohra w Weimarze (Niemcy). Wielokrotny stypendysta MKiDN, laureat „Młodej Polski”. Jako skrzypek koncertował w kilku krajach Europy i w Japonii. Umiejętności dyrygenckie doskonalił na kursach pod kierunkiem takich mistrzów, jak Jacek Kaspszyk, Robert J. Delekta, Jonathan Brett, Maciej Żółtowski. Został wyróżniony w I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu oraz w VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego  w Białymstoku. Występował  m.in.  z orkiestrami symfonicznymi filharmonii w Łodzi, Katowicach, Kielcach i Zielonej Górze oraz Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2014 roku jest dyrygentem Chóru Żydowskiego CLIL. Niedawno został wybrany na stanowisko dyrygenta-rezydenta Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na sezon 2019/2020 w ramach programu Dyrygent-rezydent organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Od 2017 r. jest pedagogiem dyrygentem orkiestry symfonicznej w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

 

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki