Zespół DesOrient

Małgorzata Szarlik-Woźniak skrzypce
Marta Maślanka cymbały, santur
Klaudiusz Baran akordeon
Bogdan Kupisiewicz gitary, flety
Mariusz Puchłowski flety
Robert Siwak instrumenty perkusyjne
Michał Woźniak kontrabas
Tomasz Grabowski prowadzenie (słowo)
Joanna Płóciennik prowadzenie (gesty)

Twórczość Zespołu DesOrient to kwintesencja muzyki filmowej – barwnej instrumentacji, precyzji i i techniki wykonawczej, inspirowanej muzyką etniczną jednak mocno osadzonej w klasycznym brzmieniu. 

Grają i nagrywają przede wszystkim muzykę filmową Michała Lorenca, m.in. do filmów „Bandyta”, „Oficer”, „Wszystko będzie dobrze”, „Wino truskawkowe”, „Statyści”.

Świetnie odnajdują się też w piosence autorskiej, czego dowodem jest płyta z Jackiem Kleyffem, na której znalazła się nowa aranżacja kultowych Huśtawek, współpraca z Wandą Warską, czy nagranie piosenki Fotoplastykon z muzyką Jerzego Wasowskiego.

Ich muzyka zabrzmiała również podczas projekcji filmu „Żółty Paszport” z 1916 roku, pokazywanego w czasie Święta Niemego Kina w 2011 roku. Grają też na żywo muzykę Michała Lorenca skomponowaną do zrekonstruowanego pierwszego polskiego niemego filmu „Rok 1863”.

Z orkiestrą symfoniczną i chórem występują w Missa Magna Beatificationis Michała Lorenca (prapremiera miała miejsce w Rzymie w czasie uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II) oraz w Mszy Kreolskiej.

Bardzo chętnie sięgają też do etnicznych korzeni – muzyki bałkańskiej, klezmerskiej, arabskiej, perskiej, latynoskiej, polskiej. Bo to właśnie przy niej na koncertach wszyscy najlepiej się bawią!

Ta wszechstronność i różnorodność repertuaru nie jest przypadkowa. Każdy z członków zespołu wywodzi się z innej tradycji muzycznej i każdy coś innego do grupy wniósł. Niektórzy są wirtuozami największych sal koncertowych, inni amatorami, którzy zaczynali swoje kariery na ulicy. Do tego wszystkiego trzeba dodać talent i otwartość Michała Lorenca, kompozytora muzyki filmowej, który powierzył im wiele swoich utworów i wciąż inspiruje do muzycznych poszukiwań.

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki