Władysław „Gudonis” Komendarek

instrumenty elektroniczne

Władysław “Gudonis” Komendarek – ikona polskiej muzyki elektronicznej, związany z grupą muzyczną Exodus, w latach 80. XX wieku rozpoczął karierę solową. Od 1984 r. komponuje muzykę elektroniczną. Jest potomkiem w linii prostej Michała Kleofasa Ogińskiego, autora słynnego poloneza Pożegnanie Ojczyzny.

Jest artystą o zróżnicowanych zainteresowaniach, ale bez trudu można w jego twórczości wyróżnić trzy zasadnicze nurty:
– oryginalną muzykę własną, fascynacje muzyką poważną i przekładanie jej na syntezatory;
– eksperymentalne realizacje elektroniczne, przynoszące mu uznanie dzięki oryginalnym pomysłom, muzycznej wyobraźni oraz bogatemu instrumentarium;
– tworzenie muzyki nieco łatwiejszej w odbiorze (płyty Dotyk chmur, Manipulator świadomości, Zeta Reticuli IV, Hibernacja nr 1).

W połowie lat 70. był członkiem Grupy Dominika utworzonej przez Dominika Kutę, wcześniej współpracującego z Czerwonymi Gitarami. W latach 1976-1984 grał w zespole Exodus. W 1979 zagrał wraz z Pawłem Birulą z Exodusu na płycie Rezerwat miłości Skaldów. W 1985 r. wystąpił na festiwalu w Jarocinie, gdzie – w hołdzie J. S. Bachowi z okazji 300. rocznicy urodzin – wykonał obszerną suitę Powrót z materii międzygwiazdowej, pozostając jednak w klimacie bliskim instrumentalnemu rockowi. Pojawił się również na następnej jarocińskiej imprezie i w 1986 r., zaprezentował tam Zabawę kosmicznych dzieci.

Koncertował na najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce, Europie oraz ZSRR. Na swoim koncie ma ponad 30 albumów autorskich  (płyty analogowe, kasety, płyty kompaktowe).
Utwory artysty zajmują wysokie miejsca na liście przebojów muzyki elektronicznej Top Tlen w III Programie Polskiego Radia. Władysław “Gudonis” Komendarek otrzymał od Ministra Kultury odznakę honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki