Szkoła Muzyczna II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie

Zuzanna Bachmińska wiolonczela
Piotr Lara fortepian
Orkiestra „Józefina” Szkoły Muzycznej II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie
Tadeusz Płatek dyrygent

Orkiestra „Józefina” Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Bronisława Rutkowskiego jest jednym z najmłodszych zespołów w Krakowie. Mimo to w krótkim czasie zyskała uznanie wymagającej publiczności oraz prasy. W swoim różnorodnym repertuarze posiada zarówno utwory klasyczne, jak i aranżacje muzyki filmowej oraz jazzowej. Jest jednym z nielicznych zespołów, który na własne potrzeby zamawia oryginalne kompozycje muzyki nowej. Najnowocześniejsza w Małopolsce siedziba szkoły, wyremontowana staraniem obecnej dyrektor Marty Nowaczyk-Łapińskiej, mieści się na historycznym terenie byłego krakowskiego getta. Z tego powodu jedną ze specjalności zespołu jest wykonawstwo tradycyjnej muzyki żydowskiej. „Józefina” regularnie koncertuje m. in. w Filharmonii Krakowskiej i Synagodze Tempel, ma również na koncie wyjazdy zagraniczne. Od 2014 r. do chwili obecnej kierownikiem orkiestry jest dr Tadeusz Płatek.

Zuzanna Bachmińska cello 

Piotr Lara fortepianPiotr Lara fortepian
Piotr Lara jest uczniem V klasy II stopnia Szkoły Muzycznej I i II st. im. B. Rutkowskiego w Krakowie oraz II klasy V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Przez dziesięć lat uczył się pod kierunkiem mgr Marii Wosiek, a od tego roku jego nauczycielem jest dr Piotr Kowal. Jest laureatem wielu konkursów w kraju i za granicą, m.in: X Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego –  II miejsce,  2018, III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego „Pianogranie” – I miejsce, 2018, 12 Concours International De Piano – III miejsce, Lagny sur Marne Francja, 2018, VII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Współczesnej Dziecięcej i Młodzieżowej „Srebrna Szybka” w Krakowie – I miejsce, 2014 oraz I miejsce w 2016,  International Music Competitions w Val Tidone we Włoszech – II miejsce.

Jest również stypendystą Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” w 2015 r., Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci od 2011 r., Małopolskiej Fundacji Stypendialnej „Sapere auso” 2014 i 2016 r., Fundacji Teresy Sahakian przy Zamku Królewskim w Warszawie 2017, 2018 i 2019 r., Klubu Krakowskiego przy AGH 2017 i 2018 r.

Tadeusz Płatek dyrygentTadeusz Płatek dyrygent

Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim (dziennikarstwo i europeistykę), w Akademii Muzycznej w Krakowie (teorię muzyki) oraz w Królewskim Konserwatorium w Brukseli (dyrygenturę). W 2012 roku ukończył wydział dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Tadeusza Strugały. W 2019 r. uzyskał stopień doktora. Zadebiutował w 2009 roku w Londynie na festiwalu Copernicus, organizowanym przez Royal Academy of Music i Royal College of Music. W latach 2008–2012 był asystentem w Operze Krakowskiej, uczestnicząc m.in. w przygotowaniu oper Eugeniusz Oniegin, Carmen, Traviata oraz Halka, którą poprowadził w ramach spektaklu dyplomowego. W latach 2012–2014 pełnił funkcję dyrygenta w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Zrealizowany pod jego kierownictwem muzycznym musical Korczak zdobył Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury za najlepszy spektakl 2012 roku, został wyróżniony Medalem Rzecznika Praw Dziecka oraz otrzymał tytuł „Wydarzenie Historyczne Roku”. Jest autorem źródłowego opracowania opery Halka, oraz krotochwili Nowy Don Kichot, czyli 100 szaleństw na podstawie pierwodruków i rękopisów Stanisława Moniuszki. Współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi, m.in. Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Krakowskiej i Filharmonii Poznańskiej, Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Polish-Israeli Festival Orchestra. Poprowadził ponad 150 przedstawień operowych, musicalowych (w tym Upiora w Operze A. Lloyd Webbera) oraz koncertów symfonicznych. Od 2014 r. jest dyrygentem Orkiestry Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Bronisława Rutkowskiego. W latach 2014 – 2019 r. pełnił funkcję kierownika Krakowskiego Oddziału Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego. W 2019 r . powołał do życia Krakowską Akademię Musicalu. W maju 2019 objął kierownictwo muzyczne w realizacji opery Traviata G. Verdiego w Teatrze Opery i Baletu im. M. Glinki w Czelabińsku.

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki