fot. Mirosław Pietruszyński

Radosław Soroka

klarnet

Ukończył z wyróżnieniem – Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Wodzisławiu Śląskim w klasie Bronisława Krzystka (1994) oraz Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Rybniku klasie Marka Laszczaka (2000), następnie (również z wyróżnieniem) Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie klarnetu prof. Mirosława Pokrzywińskiego (2005).

Jest laureatem konkursów i przesłuchań: Śląskie Przesłuchania Instrumentów Dętych w Dąbrowie Górniczej (1995), Makroregionalne Przesłuchania Uczniów Szkół Muzycznych II st. w Chorzowie (1999), wyróżnienie dla solisty i I nagroda dla kwartetu klarnetowego na Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2001), I nagroda oraz Nagroda Specjalna Polskiego Radia dla Quintessence Quintet oraz III nagroda (I nagrody nie przyznano) dla Tria D’anche de Varsovie na VI Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie (2003), wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie we Włoszakowicach (2004). Był uczestnikiem kursów i klas mistrzowskich: Jeunesses Musicales w Weikersheim – Niemcy (2003), pod kierunkiem prof. Eduarda Brunera w Warszawie (2004) oraz Sharon Kam i Jiří Hlaváč w Wiedniu (2005).

W 2003 roku koncertował z Trio D’anche i Quintessence Quintet w Warszawie, Katowicach, Magdeburgu, Illzach. Wystąpił jako solista na warszawskich festiwalach muzyki współczesnej „Warszawska Jesień” (2003) I „Laboratorium” – klarnet basowy (2003,2004), a także koncertował z Filharmonią Rybnicką, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako muzyk orkiestrowy współpracował z Kristiansund Opera w Norwegii i Filharmonią Lubelską.

Od sierpnia 2004 roku rozpoczął stałą współpracę z orkiestrą Sinfonia Varsovia, obecnie na stanowisku pierwszego klarnecisty.

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki