ProModern

Marta Czarkowska sopran 
Ewa Puchalska mezzosopran 
Ewelina Rzezińska mezzosopran
Aleksander Rewiński tenor
Krzysztof Chalimoniuk baryton
Piotr Pieron bas

Stworzony został w 2012 roku przez artystów, którzy nie chcieli ograniczać się do śpiewania partii solowych w kolejnych przedstawieniach operowych. Powstał z zamiłowania do piękna i ekspresji muzyki współczesnej, która bliska jest każdemu, bo wykorzystuje estetykę dzisiejszego odbiorcy. Wybitni śpiewacy- soliści stworzyli zespół, aby wykonywać najbardziej wymagające utwory współczesnych kompozytorów.

Powstanie proMODERN zostało zauważone w środowisku muzycznym, a kompozytorzy chętnie dedykowali zespołowi swe utwory, stawiając przy tym wysokie wymagania wykonawcze. W ciągu pięciu lat proMODERN prawykonał 28 utworów (w tym miniatury, większe formy a capella, utwory wokalno-instrumentalne i z towarzyszeniem orkiestry oraz 9 różnych cykli pieśni. Jest także jedynym zespołem w Polsce i jednym z niewielu na świecie, wykonujących Stimmung Karlheinza Stockhausena.

W 2015 roku proMODERN zdobył dwie nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk w kategoriach: “Album roku” i “Najlepsze wykonanie muzyki polskiej” za swój debiutancki album płytowy Where are you. Pieces from Warsaw. Hanna Milewska w recenzji tej płyty napisała: “proMODERN brawurowo śpiewa trudne interwały, np. zgrzytające sekundy w znakomitym „O vos omnes” Pawła Łukaszewskiego.”

W 2018 roku zespół odebrał dwie Nagrody Fryderyk za drugi album płytowy “proMODERN shakespired” w kategoriach “Album roku muzyka współczesna” i “Najwybitniejsze wykonanie muzyki polskiej”.

Zespół otrzymał także nominację do nagrody Koryfeusza Muzyki Polskiej za kreację Stimmung
 K. Stockhausena.

proMODERN jest synonimem najlepszych wykonań wokalnych muzyki współczesnej. Zespół zyskał wielkie uznanie w środowisku muzycznym, zdobywał nagrody na konkursach międzynarodowych i otrzymuje znakomite recenzje.

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki