fot. Mirosław Pietruszyński

Piotr Mazurek

wiolonczela

Urodzony w Poznaniu. Naukę rozpoczął w wieku siedmiu lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, w klasie prof. M. Mazurka. Swoje kształcenie kontynuował w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Poznaniu – „SzkołaTalentów”

Od roku 2004-2009 studiował na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie prof. T. Strahla. Studia ukończył z oceną bardzo dobrą.

Podczas całego kształcenia muzycznego brał udział w wielu konkursach wiolonczelowych oraz kameralnych, gdzie wielokrotnie znalazł się w gronie laureatów,m.in: I nagroda na XXV Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze (1999), wyróżnienie pierwszego stopnia na V Międzynarodowym Młodzieżowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (2000), II nagroda na XXVI Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze (2001), wyróżnienie pierwszego stopnia na VI Międzynarodowym Młodzieżowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu  (2002), wyróżnienie jako członek kwartetu w Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II Stopnia we Wrocławiu (2003), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz w Łodzi (2003), III nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Wiolonczeli i Kontrabasu Szkół Muzycznych II Stopnia (2004), I nagroda na I Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Oleśnicy (2005), wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentalistów Smyczkowych w Krakowie (2006), I nagroda na XXV Ogólnopolskim Festiwalu „Tydzień Talentów” Tarnów – Kąśna Dolna 2007, wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym  im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu (2007).                                                                                          

Oprócz konkursów brał udział w Mistrzowskich Kursach Muzycznych w Łańcucie, Bydgoszczy, Żaganiu, Zakopanem, Janowcu w klasie prof. Kazimierza Michalika,  prof. Tomasza Strahla, oraz prof. Cecylii Barczyk.

Koncertuje na terenie całego kraju ( Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Puławy, Zakopane, Koszalin, Łódź ) jak i po za jego granicami ( Kolonia, Hamburg, Mansfield, Amsterdam, Monachium, Graz, Manila).

Był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.    

W 2004 roku jako jedyna osoba z Polski otrzymał zaproszenie od Asian Cultural Center na kurs kameralny w Manili na Filipinach. W 2005 roku otrzymał zaproszenie do orkiestry Naational Jeugd Orkest (NJO), gdzie miał możliwość doskonalenia swojej gry orkiestrowej oraz pracy z najwybitniejszymi dyrygentami o światowej sławie. 

Współpracował z takimi dyrygentami jak: Charles Dutoit, Valery Gergiev,  Marc Minkowski, John Axelrod, Ivan Fischer, Michel Corboz, Reinbert de Leeuw, Pierre-Laurent Aimard, Jean-Jacques Kantorow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak.

W latach 2007-2010 współpracował z Operą Kameralną w Warszawie na stanowisku koncertmistrza.

Od stycznia 2010 roku objął stanowisko zastępcy lidera grupy wiolonczel w orkiestrze Sinfonia Varsovia.

Jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki