Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu

Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu
Maciej Tomasiewicz
dyrygent

Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna jest 80-osobowym zespołem uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu. W 1990 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie wyraziło zgodę na używanie tytułu „Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna”, co stanowiło wówczas i nadal jest wielkim wyróżnieniem.

W 1988 r. opiekę nad orkiestrą objął waltornista i dyrygent Andrzej Affeltowicz. Działalność tego instrumentalisty i pedagoga wpłynęła znacząco na rozwój zespołu. 28 stycznia 2015 roku był dla Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej momentem wyjątkowym. Koncert, który odbył się w zabytkowej auli szkoły był uwieńczeniem wieloletniej współpracy zespołu z dyrygentem Andrzejem Affeltowiczem. Od początku istnienia orkiestry ambicją młodzieży była chęć dorównania poziomem artystycznym podobnym zespołom działającym za granicą. Pierwsze wykonania pełnych programów symfonicznych obejmowały tak znane kompozycje, jak IX Symfonia „Z Nowego Świata” A. Dworzaka, V Symfonia L. van Beethovena, Symfonia nr 41 „Jowiszowa” W. A. Mozarta czy IV Symfonia R. Schumanna. Występy młodych muzyków udowodniły, że zespół prezentuje poziom zapewniający udane koncerty na znanych scenach koncertowych w kraju i poza jego granicami. Młodzi artyści pogłębiają swoje umiejętności wykonawcze w orkiestrach międzynarodowych np. Gustav Mahler Youth Orchestra i pod opieką takich mistrzów jak C. Abbado, R. Chailly, N. Mariner.

Uczestnictwo orkiestry w różnego rodzaju festiwalach stało się źródłem nowej inspiracji do dalszej pracy, a nawiązane w ten sposób kontakty umożliwiły wyjazdy do Danii, Szkocji (Aberdeen), Niemiec (Lörrach), Monachium, Austrii (Wiedeń). Orkiestra często koncertuje przed polską publicznością. Zespół występował w Filharmonii Krakowskiej, Poznańskiej, w Szczecinie, salach koncertowych NOSPR w Katowicach, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie. Wielkim wyróżnieniem są występy w Filharmonii Narodowej w Warszawie, koncerty odbywają się tam od 1990 r.

Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna wielokrotnie akompaniowała solistom podczas Śląskiego Konkursu Pianistycznego w Zabrzu. Od 2005 roku zespół akompaniuje także laureatom Ogólnopolskiego Festiwalu Fagotowo-Obojowego im. Wiktora Osadzina i Edwarda Mandery, który co dwa lata jest organizowany w bytomskiej szkole muzycznej. Tradycją są również koncerty dyplomatów tejże szkoły przy akompaniamencie zespołu. Orkiestra uświetnia swymi występami uroczystości miejskie – np. uroczystą sesję Rady Miasta Bytom. Bierze również udział w przeglądach i festiwalach – Festiwal Orkiestr Młodzieżowych we Wrocławiu, Szalone Dni Muzyki. 8 lipca 2015 roku Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna wzięła udział w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Szkół Muzycznych II stopnia. Konkurs organizowany jest dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizatorem wydarzenia jest Akademia Filmu i Telewizji we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia, Gazetą Wyborczą, Centrum Edukacji Artystycznej i Fundacją Edukacja i Muzyka.

Maciej Tomasiewicz dyrygent

Maciej Tomasiewicz dyrygent

Od lutego 2015 roku Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pracuje pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza – młodego, pełnego energii i pomysłów dyrygenta. Pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza orkiestra zagrała i utrwaliła w nagraniu wybitne utwory (m.in. E. Griega czy K. Szymanowskiego), a 16 listopada 2015 roku na stronie internetowej Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestry Szkół Muzycznych II stopnia pojawiła się oficjalna wiadomość, że Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna decyzją internautów zdobyła I miejsce.

Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna to zespół młodych ludzi zafascynowanych grą zespołową, dla których wspólne muzykowanie jest przyjemnością i źródłem satysfakcji. To wspaniała wizytówka miasta Bytom. To barwne, muzyczne uzupełnienie wydarzeń artystycznych mających miejsce w mieście, czego dowodem był występ w czasie lipcowych wydarzeń związanych z obchodami Światowych Dni Młodzieży w Bytomiu – „Radość Wiary”.

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki