Krzysztof Komendarek-Tymendorf

altówka

Pochodzi z rodziny o głębokich tradycjach muzycznych. W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Ireny Albrecht, gdzie w wieku 24 lat podjął pracę w Alma Mater, obecnie piastuje stanowisko adiunkta w klasie altówki oraz kameralistyki. Doskonalił swoje umiejętności w Wiedniu na Universität für Musik und darstellende Kunst w klasie prof. Wolfganga Klosa oraz Ulricha Schönauera. Od 2012 roku był gościnnym studentem Swedish National Orchester Academy w Göteborgu.

Jako solista debiutował z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, a jako kameralista koncertując z oboistą Tytusem Wojnowiczem w Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda.

Współzałożyciel zespołu Duo del Gesù oraz Indefiniti Quartet, współpracował kameralnie z takimi artystami, jak Tytus Wojnowicz, Joanna Woś, Krzysztof Podejko, Janusz Wawrowski, Anna Maria Staśkiewicz, Christoph Hartmann, Wolfgang Klos, Bartosz Koziak, Bartosz Woroch, Avri Levitan czy NeoQuartet. Wiedzę kameralną czerpał między innymi od takich znakomitości, jak Valentin Erben (Alban Berg Quartet), Apollon Musagète Quartet, Quatuor Ebène, Eberhard Feltz czy Averis Kuyumjian.

Występował i brał udział w rozmaitych festiwalach w Europie, USA oraz Chinach. Jest laureatem wielu konkursów, nagród oraz stypendiów. Ambasador ogólnopolskiej kampanii społecznej – Save the Music. Podwójny laureat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury oraz nagrody publiczności Gazety Wyborczej. Otrzymał dwa tytuły – Osobowość Pomorza oraz Gdańska w kategorii Kultura przyznane przez Dziennik Bałtycki oraz Polska Press. Laureat Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Z rąk Magnificencji otrzymał odznakę honorową „Zasłużony                  dla Kultury Polskiej”. Wykładowca na międzynarodowych kursach mistrzowskich i juror konkursów muzycznych. Dyrektor EURO Chamber Music Festival w Gdańsku, Viva Viola Festivity jak i wielu inicjatyw kulturalnych w Polsce. Prowadzi wzmożoną aktywność koncertową oraz pedagogiczno-dydaktyczną w Polsce jak i za granicą.                                                 

Obecnie gra na mistrzowskiej altówce Franciszka Borowieckiego z 1934 roku.

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki