fot. Victoria Nazarova

Katerina Barsukova

animacje piaskiem

Katerina Borsukova ukończyła Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych im. Nikołaja Roericha w klasie malarstwa, a także Petersburską Akademię Sztuk Pięknych, w której studiowała historię sztuki. Ukończyła również kursy kaligrafii i reżyserii teatralnej w studiu „Lenfilm”.

Katerina jest dwukrotną laureatką międzynarodowego konkursu Animacji Piaskiem (2015, 2017) na Ukrainie. W 2017 roku w ramach konkursu otrzymała Grand-Prix za najlepsze video za projekt „Bach na Piasku”, zrealizowany wspólnie ze skrzypkiem Dmitrim Makhtinem.

W 2016 roku została kuratorem pierwszej międzynarodowej wystawy obrazów na piasku „Poza Czasem” w budynku Teatru Maryjskiego.

Artystka jest doskonałą portrecistką i pejzażystką, zgłębiającą wiele aspektów tej dziedziny – klasyczny rysunek, grafikę, obrazy na białym piasku, obrazy brokatem, animacje piaskiem oraz występy na żywo.

Według Kateriny Barsukovy animacja piaskiem jest formą teatru, w którym podświetlony stół jest sceną, na której rozgrywają się ulotne historie. Garść piasku ożywia się kilkoma drobnymi gestami. Prace Kateriny charakteryzują się nie tylko wyrafinowanym warsztatem symbolizmu lirycznego, lecz również zadziwiają płynne przekształcenia i olbrzymia muzykalność obrazów.

Artystka współpracuje regularnie z reżyserami teatralnymi i filmowymi, muzykami i aktorami. Mając zaledwie 29 lat, występowała już w Teatrze w Ermitażu (Sankt Petersburg), w Teatrze Maryjskim, Teatrze Aleksandryjskim, w Sali Filharmonii Petersburskiej, w Wielkiej Sali Konserwatorium w Petersburgu, w Sali Filharmonii w Erewaniu (Armenia), na rosyjsko-chińskim festiwalu „Wieczny Ogień” i w Teatrze Europejskim Lwa Dodina w Petersburgu. Barsukova występowała w Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Francji, Turcji i w wielu miastach w Rosji.

Niektóre z projektów artystki: „Pomiędzy Dobrem i Złem”, „Oblężenie Leningradu” (występ na żywo do VII Symfonii Szostakowicza) oraz inne dzieła poświęcone pamięci II Wojny Światowej, Wojna i Pokój Tołstoja, Kontemplacje nad muzyką Bacha, bajki Jurija Norsztejna (Pinokio, Jeżyk we Mgle), Dziadek do Orzechów w Teatrze Maryjskim, Mała Syrenka, Niedźwiedzie Kamczatki (dla „Lesfilmu”), Złota Rybka (na podstawie bajki Puszkina).

W 2017 roku Katerina została producentką swojego pierwszego przedstawienia teatralnego z udziałem animacji piaskiem – „Chłopiec z Gwiazd” na podstawie bajki Oskara Wilde. Premiera przedstawienia miała miejsce w Petersburgu.

Do najważniejszych wydarzeń w sezonie artystycznym 2017-2018 należały koncerty z orkiestrą radia francuskiego, z Orkiestrą Filharmonii w Strasburgu (Kącik Dziecięcy Debussy’ego, Dolly Suite Gabriela Fauré) Obrazki z Wystawy Musorgskiego z Orkiestrą Filharmonii Monte-Carlo, Śpiąca Królewna Czajkowskiego z Królewską Orkiestrą Filharmonii w Liège, II Koncert Skrzypcowy Prokofiewa i Pulcinella Strawińskiego z Orchestre Régional de Cannes i Dmitrim Makhtinem oraz autorskie przedstawienie „Bach na Piasku” z Dmitrim Makhtinem.

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki