fot. Mirosław Pietruszyński

Kamil Staniczek

skrzypce

Naukę gry na skrzypcach rozpoczął pod kierunkiem swojego ojca, skrzypka i pedagoga Waldemara Staniczka. Ukończył PSM I st. w Gliwicach w klasie mgr E. Muszały, kontynuował naukę w POSM II stopnia im. K .Szymanowskiego w Katowicach w klasie mgr A. Wagnera oraz ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. J. Staniendy, której jest absolwentem. We wrześniu 2011r. ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec wybitnego pedagoga, solisty i kameralisty prof. Jana Staniendy.

Jest laureatem wielu wyróżnień na regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych w kraju i za granicą. W 2009r. wspólnie z zespołem kameralnym „Chopin Piano Quintet” został finalistą Międzynarodowego Konkursu Gianni Bergamo Classic Music Award w Lugano (Szwajcaria).

Wielokrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Muzycznych pod kierunkiem wybitnych pedagogów , takich jak:  Marina Jaszwili, Kazimierz Olechowski , Jan Stanienda, Bartosz Bryła, Tadeusz Gadzina, Hatto Beyerle (Alban Berg Quartett) , Marta Gulyas, Avedis Kouyoumdjian, Peter Schumayer (Artis Quartett).

W kwietniu 2011r. został zakwalifikowany do udziału w projekcie I, Culture Orchestra organizowanego przez Instytut im. Adama Mickiewicza dla uczczenia polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Wspólnie z I, Culture Orchestra odbył na przełomie października i listopada 2011r. tournee po Europie grając w takich salach koncertowych jak: Berliner Philharmonie w Berlinie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Royal Festival Hall w Londynie, Teatro Real w Madrycie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Operze Narodowej w Kijowie oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie. Orkiestra grała pod batutą Pawła Kotli oraz legendarnego Sir Neville’a Marriner’a.

Kamil Staniczek jest członkiem kwartetu smyczkowego „Nostadema”, z którym wystąpił m.in. na 47 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (światowe prawykonanie kwintetu fortepianowego Pawła Łukaszewskiego dedykowanego zespołowi), V Festiwalu Muzyka na Szczytach w Zakopanem, 29 Festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu (światowe prawykonanie kwintetu fortepianowego Re-Dim Q-Int Adriana Foltyna) oraz dla Austrackiego Forum Kultury w Warszawie. Wspólnie z zespołem uczestniczył w mistrzowskim kursie interpretacji „Wielkie Kwartety na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena” prowadzonym przez Fine Arts Quartet. W 2010r. otrzymał wraz z zespołem nagrodę Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2012r. zespół otrzymał stypendium z programu „Nowe Interpretacje” Instytutu Muzyki i Tańca.

Koncertował jako solista ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Gliwicką Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Był koncertmistrzem Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, Mikołowskiej Orkiestry Kameralnej oraz PAN-European Philharmonia. Regularnie współpracuje z orkiestrą Sinfonia Varsovia, z którą koncertował w wielu krajach europejskich a także Turcji, Chinach, Japonii i Omanie, pod batutą wybitnych dyrygentów takich jak Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Jean-Jacques Kantorow, Hubert Soudant, Renato Rivolta oraz solistami m.in. Anne-Sophie Mutter, Jurij Baszmiet, Maxim Vengerov, Boris Berezovsky, Julian Rachlin, Augustin Dumay.  Współpracuje także z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej, Bielską Orkiestrą Kameralną, Suwalską Orkiestrą Kameralną.
Od 2017 roku Kamil Staniczek jest na stanowisku lidera II skrzypiec w orkiestrze Sinfonia Varsovia.   

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki