Ensemble Masques

Jasu Moisio obój
Sophie Gent skrzypce
Tuomo Suni skrzypce
Benjamin Lescoat skrzypce
Mélissande Corriveau wiolonczela
Maria Vahervuo kontrabas

Ensemble Masques składa się z sześciu muzyków specjalizujących się w wykonawstwie muzyki baroku. Zespół znany jest z wyrazistych, elokwentnych, pełnych głębi interpretacji. Nazwa zespołu nawiązuje do masek w elżbietańskiej Anglii – rozrywki łączącej muzykę, taniec i poezję.

Znany zarówno ze swojej wyrazistości i energii, jak i integralności i precyzji, Masques jest zespołem, który w pełni ucieleśnia dynamikę ducha baroku. Nazwa zespołu inspirowana jest maskami elżbietańskiej Anglii – rozrywką łączącą muzykę, taniec i poezję. Każdy z sześciu członków Masques imponuje indywidualnymi karierami, a zbiorowy życiorys obejmuje prestiżowy wykaz międzynarodowych zespołów muzyki dawnej. Gdy spotykają się razem, ich wspólne doświadczenie można odczuć w niezwykłej głębi interpretacyjnej, połączonej z niezwykłą chemią, która nadal hipnotyzuje zarówno publiczność, jak i krytyków.

Masques jest zespołem kameralnym bez dyrygenta. Każdy członek zespołu twórczo angażuje się w wykonywaną muzykę. Wspólne zainteresowania muzyków prowadzą ich i słuchaczy ku wciąż nowym odkryciom. Od intensywnej eksploracji niemieckiej muzyki XVII wieku po ujawnienie światu uniwersalizmu, humoru i humanizmu Telemanna i badania nad edukacyjnymi podróżami „Grand Tour”, wybory artystyczne zespołu dyktowane są olbrzymim apetytem na zmiany, zapożyczenia i łączenie wielu elementów tak bardzo charakterystycznych dla epoki baroku. Pochodzenie członków zespołu z wielu zakątków świata – Australii, Belgii, Kanady, Finlandii i Francji odzwierciedla ich zainteresowania i za każdym razem uwidacznia się od nowa w wykonywanej muzyce.
Masques występuje w Niemczech, we Włoszech, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Polsce i w Austrii. Koncertowali w Holandii w Muziekgebouw w Amsterdamie, na prestiżowym festiwalu muzyki dawnej w Utrecht, w Belgii w sali Bozar w Brukseli, w AMUZ w Antwerpii i w Bijloke w Gandawie. Występowali również w Ameryce Północnej, w tym w Nowym Jorku, w Toronto, Montrealu, Vancouver i w Los Angeles. W najbliższym czasie zespół pojawi się na festiwalu La Folle Journée w Nantes i w Tokio, w Cité de la Voix w Vézelay, na Festival de Saintes, Heidelberger Frühling, Festival de Wallonie oraz odbyli trasę koncertową po Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Zespół posiada kontrakt na wyłączność z wytwórnią ALPHA. Płyty z muzyką austriackich kompozytorów XVII wieku – Johanna Heinricha Schmelzera i praktycznie nikomu nieznanego Romanusa Weichleina otrzymały entuzjastyczne recenzje krytyków i wiele nagród: Diapason d’Or, „ffff” Telerama „Choc” de Classica, a także „Editor’s Choice” magazynu Gramophone. Najnowsze nagranie zespołu celebruje muzykę Georga Philippa Telemanna z okazji 250. rocznicy śmierci kompozytora w 1767 roku. Inne nagrania zespołu zostały wydane przez wytwórnie ATMA, Dorian i Analekta. Kolejne dwie płyty zostaną wydane przez wytwórnię ALPHA w 2019 roku.

Koncerty

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki