fot. Mirosław Pietruszyński

Andrzej Krzyżanowski

flet

Urodzony w 1979 roku w Krynicy, swoją edukację muzyczną rozpoczął w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Miechowie i kontynuował w Państwowej Szkole MuzycznejII st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. Barbary Świątek-Żelaznej. Ukończył studia solistyczne w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie w klasie legendarnego francuskiego flecisty Jean-Claude’a Gérarda.

Brał aktywny udział w kursach fletowych, które prowadzili tacy mistrzowie jak: Peter-Lukas Graf, Michael Martin Kofler, Julius Baker, Marina Piccinini, János Bálint, Philippe Bernold, Trevor Wye i Jeanne Baxtresser.  Jest zwycięzcą kilku konkursów ogólnopolskich, m.in. w Szczecinku, Sieradzu, Olsztynie i Łodzi. W 2001 roku otrzymał dyplom honorowy na 47. Międzynarodowym Konkursie im. Marii Canals w Barcelonie, a w 2003 zdobył V nagrodę II Międzynarodowego Konkursu Fletowego w Krakowie. Ma w swoim dorobku stypendia Ministerstwa Kultury i Sztuki, nagrodę European Foundation for Culture “Pro Europa” za szczególne osiągnięcia artystyczne, stypendium Fundacji Hans und Eugenia Jütting – Stiftung Stendal oraz Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.

Brał udział w projektach International Bach Akademie Festival Orchestra, współpracował także z Bach Collegium Stuttgart (Helmuth Rilling) i Ensemble 94 (Kay Johannsen). Od czerwca 2004 roku jest pierwszym flecistą orkiestry Sinfonia Varsovia.

Jako solista występował z orkiestrami Filharmonii Poznańskiej, Szczecińskiej, Krakowskiej, orkiestrami akademickimi z Krakowa, Tübingen i Stuttgartu, a także z orkiestrą Sinfonia Varsovia.
Ma na swoim koncie recitale i koncerty kameralne w Paryżu, Stendal, Stuttgarcie, Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Łańcucie. Jako pierwszy flecista orkiestry Sinfonia Varsovia i Polskiej Orkiestry Kameralnej występował na estradach koncertowych Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii, pod batutą takich dyrygentów jak Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Andrey Boreyko, a także Sir James Galway.

Od 2004 roku jest muzykiem Sinfonii Varsovii. W roku akademickim 2006/2007 był asystentem w klasie fletu krakowskiej Akademii Muzycznej. Jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego. Gra na instrumentach: Pearl Maesta 14-kt (Sankyo RS 1), piccolo Hans Reiner, flet drewniany Carl August Schreiber – J. Mehnert.

Partnerzy Szalonych Dni Muzyki