Koncert nr 51  
DANCE!

godz. 17:00 (65 min.)
dzień 01.10 niedziela
miejsce sala FOXTROT

kategoria koncertu Młodzi wykonawcy

wykonawcy

Bartosz Kołsut akordeon
Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu
Przemysław Zych dyrygent

program

Oskar Kolberg : Tańce z oper „Scena w Karczmie” (Mazur, Krakowiak, Obertas)*, „Król pasterzy” (Polonez)**
Stanisław Wisłocki : Taniec zbójnicki
Astor Piazzolla : Adios Nonino, Oblivion, Libertango
Przemysław Zych : DANCE! Concerto (I. Charming Charleston II. Tango triste III. Drumming Dubstep)

 

*opr. Maciej Prochaska, za pozwoleniem Instytutu im. O. Kolberga
** opr. zespół redakcyjny Instytutu im. O. Kolberga

 

Opis koncertu

 Stanisław Wisłocki zasłynął  głównie jako dyrygent, prowadząc bardzo aktywne życie twórcze, przewodnicząc przez wiele lat takim orkiestrom jak Filharmonia Warszawska czy WOSPR w Katowicach. Jako profesor wykształcił całą rzeszę znakomitych dyrygentów z Jackiem Kaspszykiem na czele. Swoje kompozycje najczęściej przeznaczał na orkiestrę lub na fortepian, będąc samemu bardzo dobrym pianistą. W jego muzyce słychać wiele cech charakterystycznych dla polskiej muzyki I połowy XX wieku, takich jak inspiracje ludowe, czy wpływy neoklasycyzmu.

Muzyka Astora Piazzolli od wielu lat stanowi nieodłączny element krajobrazu koncertowego. Po młodzieńczych doświadczeniach z tangiem, Piazzolla myślał, że jedynie pisanie muzyki klasycznej uczyni z niego poważnego kompozytora. Szczęśliwie, jedna z najsłynniejszych nauczycielek kompozycji XX wieku, Nadia Boulanger, uświadomiła mu, że jego prawdziwym powołaniem i talentem jest tango i temu właśnie powinien się poświęcić.

Stworzone przez Piazzollę unikalne nuevo tango znalazło ogromną rzeszę wielbicieli na całym świecie, mimo że w Argentynie, co bardziej konserwatywni wielbiciele tanga, odrzucali jego silną ingerencje w tradycję. Po latach okazuje się jednak, że właśnie świeże spojrzenie Piazzolli, syna włoskich imigrantów, przyczyniło się do triumfalnego wprowadzenia tanga do światowych sal koncertowych.

Przemysław Zych pozwala się poznać w potrójnej roli- dyrygenta, kompozytora a także pedagoga. Poprowadzi swoich uczniów z Orkiestry Symfonicznej ZSM im. O. Kolberga w Radomiu podczas wykonania własnego utworu „DANCE! Concerto” na akordeon i orkiestrę. Młodzieńcza energia zespołu niewątpliwie służy tej kompozycji, zapewniając wiele pozytywnych emocji.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2018 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl