Koncert nr 46  
Chopin i słońce Hiszpanii

godz. 15:00 (60 min.)
dzień 01.10 niedziela
miejsce sala KADRYL

kategoria koncertu Klasyka

wykonawcy

Nelson Goerner fortepian

program

Fryderyk Chopin : Polonez fis-moll op.44
Isaac Albéniz : Evocación, El Puerto, Triana z suity „Iberia” 
Claude Debussy : La soirée dans Grenade (Wieczór w Grenadzie)
Ferenc Liszt : Rapsodia hiszpańska

 

Podziękowania dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina za pomoc w organizacji koncertu

Opis koncertu

Nelson Goerner swój recital koncentruje wokół idiomu muzyki hiszpańskiej w ujęciach różnych kompozytorów. Suita „Iberia” jest uważana za jedno z największych arcydzieł Albéniza. Każda z części jest muzycznym portretem innej części Hiszpanii. Evocación otwiera cykl, przywołując ojczysty kraj Albeniza w impresjonistycznych barwach. El Puerto utrzymane jest w formie ludowego tańca zapateado a inspirowane jest natomiast portowym miastem Kadyks. Triana to natomiast dźwiękowy obraz cygańskiej dzielnicy Sewilli, jednego z najbardziej muzycznych miast Hiszpanii.

Wieczór w Granadzie Debussy’ego to również wyraz inspiracji dźwiękowym światem Hiszpanii, gdzie mieszają się tradycje europejskie i arabskie. Słychać tu z jednej strony imitację efektów gitarowych a z drugiej skale i harmonie arabskie.

Rapsodia hiszpańska Liszta to niezwykle wirtuozowska pocztówka z podróży kompozytora po Hiszpanii i Portugalii, którą odbył w 1845 roku. W zestawieniu z pozostałymi, znacznie późniejszymi ujęciami muzyki hiszpańskiej, pokazuje jak charakterystyczne elementy tego stylu zmieniały się w percepcji kompozytorów różnych epok.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2018 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl