Koncert nr 21  
Góralskie Bolero

godz. 15:30 (50 min.)
dzień 30.09 sobota
miejsce sala FOXTROT

kategoria koncertu Młodzi wykonawcy

wykonawcy

Alicja Matuszczyk obój
Orkiestra  Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych I i II st. im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej
Andrzej Kucybała  dyrygent

program

Maurice Ravel : Bolero 
Oscar Navarro : Koncert obojowy
Karol Szymanowski : Tańce góralskie z baletu „Harnasie”
Astor Piazzolla : Libertango

Opis koncertu

Kiedy w czasie entuzjastycznych owacji po premierze „Bolera” Ravela jakaś kobieta krzyczała „Szaleniec!” kompozytor stwierdził, że tylko ona zrozumiała jego dzieło. W zamyśle kompozytora był to jedynie eksperyment, do którego nawet po latach nie przykładał większej wagi, mimo jego ogromnej popularności. Niezwykły w swojej prostocie pomysł, żeby jeden motyw powtarzać w kółko, bez żadnych zmian, został początkowo zamierzony jako oprawa muzyczna baletu Bronisławy Niżyńskiej. Balet opowiadał historię tańczącej na stole w gospodzie Hiszpanki, którą początkowo nikt się nie interesuje ale z czasem jej taniec staje się coraz bardziej ożywiony, przyciągając powszechną uwagę.

Paryska premiera „Harnasi” była uznawana za jeden z największych sukcesów Szymanowskiego za życia. Mimo, że kompozytor początkowo nie był przekonany do uczynienia góralskiego wesela tematem baletu, z czasem coraz bardziej poświęcał się pisaniu tego dzieła, aż w końcu sam nazwał je „swoją najlepszą sztuczką”. Genialne wykorzystanie melodii ludowych, świetna instrumentacja i niezwykła energia muzyki doskonale współgrają z historią pechowego wesela, przerwanego przez zbójów, którzy porywają zakochaną w ich herszcie pannę młodą.

Muzyka Astora Piazzolli od wielu lat stanowi nieodłączny element krajobrazu koncertowego. Po młodzieńczych doświadczeniach z tangiem, Piazzolla myślał, że jedynie pisanie muzyki klasycznej uczyni z niego poważnego kompozytora. Szczęśliwie, jedna z najsłynniejszych nauczycielek kompozycji XX wieku, Nadia Boulanger, uświadomiła mu, że jego prawdziwym powołaniem i talentem jest tango i temu właśnie powinien się poświęcić.

Stworzone przez Piazzollę unikalne nuevo tango znalazło ogromną rzeszę wielbicieli na całym świecie, mimo że w Argentynie, co bardziej konserwatywni wielbiciele tanga, odrzucali jego silną ingerencje w tradycję. Po latach okazuje się jednak, że właśnie świeże spojrzenie Piazzolli, syna włoskich imigrantów, przyczyniło się do triumfalnego wprowadzenia tanga do światowych sal koncertowych.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2018 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl