Koncert nr 20  
Symfonicznie - egzotycznie - elektronicznie

godz. 15:00 (55 min.)
dzień 30.09 sobota
miejsce sala MAZUR

kategoria koncertu Klasyka

wykonawcy

Sinfonia Varsovia
Eiji Oue dyrygent

program

Tan Dun : Passacaglia – Secret of Wind and Birds (Sekret wiatru i ptaków)/z użyciem smartfonów publiczności/
Leonard Bernstein : Tańce symfoniczne z musicalu  „West Side Story”
Arturo Marquez : Danzón nr 2

 

Partner koncertu

Zaleski Stiching
Zaleski Stiching

 

Opis koncertu

Do udziału w wykonaniu utworu Passacaglia – Secret of Wind and Birds zaproszeni są wszyscy słuchacze, którzy posiadają telefon z dostępem do Internetu. Wystarczy odtworzyć na znak dyrygenta (po ok 40s. od rozpoczęcia utworu) plik mp3 dostępny Pobierz plik.

Muzyka współczesna jest trudna? Nic podobnego! Ten koncert szczególnie polecamy wszystkim, którzy uważają, że w dzisiejszych czasach kompozytorzy nie potrafią już pisać dobrej muzyki tak, aby pozostała zrozumiała dla wszystkich.

Życie jak z filmu, muzyka na Oscara

Chiński kompozytor Tan Dun największą sławę zdobył za sprawą nagrodzonej Oscarem muzyki do filmu Przyczajony tygrys, ukryty smok. Za gotowy scenariusz do filmu mogłaby posłużyć również sama biografia tego fascynującego twórcy. Otóż Tan Dun zawsze chciał zostać muzykiem ale na skutek chińskiej Rewolucji Kulturalnej został zmuszony do porzucenia swojej pasji i podjęcia pracy na plantacji ryżu. Uczył się jednak we własnym zakresie gry na ludowych instrumentach strunowych. Pewnego dnia nieopodal uprawy, na której pracował, rozbił się prom z muzykami Opery Pekińskiej, w wyniku czego zginęło wielu członków orkiestry. Żeby zespół mógł kontynuować swoją trasę koncertową poproszono kilkunastoletniego Tan Duna, lokalnego muzyka-amatora, żeby dołączył do nich jako skrzypek i aranżer. Ten niesamowity splot wydarzeń nadał pęd jego karierze, umożliwiając najpierw studia w Pekinie a następnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie poznał wielu najbardziej wpływowych kompozytorów tamtych czasów.

Oprócz muzyki filmowej tworzy utwory niemal w każdym gatunku a szczególnie bliska jest mu opera. Muzykę Tan Duna cechuje otwarcie na różne style, wynikające z otwartego podejścia do życia i całego świata. Passacaglia: Secret of Wind and Birds powstała na zamówienie nowojorskiej Carnegie Hall, a intencją kompozytora było połączenie „cudu natury ze snem o przyszłości”. Świat przyrody współgra tu idealnie z wytworami człowieka pokazując, że symbioza kultury z naturą jest możliwa. Kiedy bowiem traktujemy naturę z należytym szacunkiem, ona w zamian pozwala nam cieszyć się swoim pięknem i dzięki temu możemy odnaleźć harmonię w naszym życiu. Cały ten spektakl rozgrywa się zaś na planie tanecznej i majestatycznej Passacagli.

Mimo, że pozostałe kompozycje nie korzystają z nowych technologii, to nie zależy spodziewać się po nich nudy!

Spotkanie z legendą

Leonard Bernstein to prawdziwa ikona muzyki drugiej połowy XX wieku. Genialny dyrygent, niezrównany interpretator dzieł Gustava Mahlera od zawsze był rozdarty między karierę dyrygencką a kompozytorską. Z równą łatwością pisał z jednej strony symfonie, balety i zaangażowane politycznie opery a z drugiej piosenki dla Franka Sinatry i słynne musicale z West Side Story na czele.  

Meksykański żywioł

Natomiast meksykański kompozytor Arturo Marquez byłby w tym gronie postacią praktycznie anonimową, gdyby nie jego tańce orkiestrowe, które zyskały ogromną popularność na całym świecie. Twórca jest zaledwie kilka lat starszy od Tan Duna i również w swojej muzyce łączy reguły muzyki europejskiej z żywiołem swojej muzyki narodowej. W efekcie otrzymujemy energiczną i pasjonującą mieszankę meksykańskich rytmów oraz kolorów z klasyczną harmonią i instrumentacją, która zainspiruje do tańca nawet najbardziej opornych.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2018 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl