Koncert nr 15  
Klasyka baletu

godz. 13:00 (50 min.)
dzień 30.09 sobota
miejsce sala MAZUR

kategoria koncertu Klasyka

wykonawcy

Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
José Maria Florêncio dyrygent

program

Piotr Czajkowski : „Jezioro łabędzie” (Scena, Walc, Mazurek)
Piotr Czajkowski : „Śpiąca królewna”  (Introdukcja, Pas de caractere, Walc)
Piotr Czajkowski : „Dziadek do orzechów” (Marsz, Taniec Cukrowej Wieszczki,  Taniec chiński, Taniec z mirlitonami, Taniec rosyjski – Trepak, Walc kwiatów)
Gioacchino Rossini : „Wilhelm Tell” (Pas de Soldats)

Opis koncertu

Muzyka baletowa Piotra Czajkowskiego zdefiniowała w dużej mierze nasze postrzeganie baletu. Doskonałe wyczucie stylu sprawia, że ruch wydaje się naturalnym przedłużeniem i doskonałym uzupełnieniem muzyki. Czajkowski łączy w sobie elegancję ze spontanicznością, a jego niewyczerpana wyobraźnia dźwiękowa sprawia, że odmalowywane przez niego fantastyczne krajobrazy mienią się milionami kolorów i żyją swoim własnym życiem.

Pas de Soldats z “Wilhelma Tella” Rossiniego doskonale pokazuje naturę słynnego „crescendo rossiniano”. Zabieg ten polega na stopniowym rozrastaniu się pewnego krótkiego motywu muzycznego, który zapętlony zostaje w wir kolejnych powtórzeń prowadzących do kulminacji, zwieńczonej ekstatycznym wybuchem radości, z nutą szaleństwa. Muzyka nie jest tu, jak u Czajkowskiego naturalnym pomocnikiem ruchu, lecz raczej magicznym zaklęciem, które obezwładnia bohaterów scenicznych i każe im tańczyć do utraty tchu.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2018 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl