Koncert nr 13  
Klasyka i jazz

godz. 12:00 (55 min.)
dzień 30.09 sobota
miejsce sala KADRYL

kategoria koncertu Młodzi wykonawcy

wykonawcy

Krakowska Młoda Filharmonia – Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie
Tomasz Chmiel  dyrygent

Szymanowski Young Power Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie
Piotr Kostrzewa
  kierownik artystyczny 

program

Piotr Czajkowski : Polonez z opery „Eugeniusz Oniegin” 
Gabriel  Fauré : Pavana
Bedřich Smetana : 3 tańce z opery „Sprzedana narzeczona” (Polka, Furiant, Taniec Komediantów)

Duke Ellington : Medley
Antonio Carlos Jobim  : One Note Samba
Sonny Rollins : St. Thomas
Dizzy Gilespie : A Night in Tunisia
Alfred J. Ellis : Chicken

Opis koncertu

Polonez, otwierający III akt „Eugeniusza Oniegina”  Czajkowskiego w przewrotny sposób nawiązuje do walca, inicjującego akt drugi. Wówczas na przyjęciu na cześć Tatiany, w czasie tańca rodzi się zazdrość, która prowadzi do fatalnego pojedynku, w którym Oniegin zabija swojego przyjaciela, Lenskiego. W trzecim akcie początkowy polonez ukazuje powrót Oniegina po 5 latach do arystokratycznego towarzystwa, które tym razem jest dla niego puste i pozbawione znaczenia. Gdy jednak spostrzega Tatianę, wzbiera w nim gwałtowne uczucie, które znajdzie swój kres w dramatycznym finale opery.

Pavana Gabriela Faurego rozpoczęła swój żywot jako utwór na fortepian i chór, oparty na rytmie hiszpańskiego tańca dworskiego w wolnym tempie. Kompozytor określił wówczas utwór jako „elegancki, ale niezbyt istotny”. Dopiero wersja na orkiestrę, chór i tancerzy zyskała ogromną popularność, zarówno w salach filharmonicznych jak i na deskach baletowych. Słyszano w niej echa hiszpańskiego złotego wieku, porównując jej melancholijne piękno do obrazów Velázqueza.

„Sprzedana narzeczona” Smetany to jedna z najpopularniejszych czeskich oper na świecie, uważana jednocześnie za początek tamtejszej szkoły narodowej. Perypetie miłosne czeskiej wsi obfitują w nieoczekiwane zwroty akcji i elementy komiczne a wszystkiemu towarzyszy znakomita muzyka, silnie inspirowana folklorem ale oryginalna, nie zawierająca bezpośrednich cytatów z muzyki ludowej.    

Młodzi wykonawcy w drugiej części koncertu zapraszają na spotkanie z absolutną klasyką jazzu. Standardy tytanów gatunku, jak Dizzy Gilespie, Duke Ellington czy Alfreda J. Ellisa zabrzmią wzbogacone młodzieńczą energią uczniów warszawskiego ZPSM nr 4. Ponadto w programie Antonio Carlos Jobim, jeden z twórców stylu bossa nova i Sonny Rollins, określany mianem jednego z najlepszych improwizatorów w historii jazzu.

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2018 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl