Concerts / 2nd day

 
  • 10.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 11.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 12.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 13.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 14.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 15.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 16.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 17.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 18.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 19.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 20.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 21.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 22.00
  • 15
  • 30
  • 45
  • 23.00

music category

  • CLASSICS
  • NOT-CLASSICS
  • YOU’RE INVOLVED
  • EARLY MUSIC
  • FOR CHILDREN
  • young performance
  • Teatr Wielki – Polish National Opera, Warsaw
  • Theatre Square
  • Mazur hall
    1600 seats
  • QUADRILLE hall
    400 seats
  • ARABESQUE hall
    370 seats
  • PIROUETTE hall
    240 seats
  • FOXTROT hall
    400 seats / tent
Mazur
1600 seats

09

11:00
60 minutes
Dance from Polish films

Sinfonia Varsovia
Sebastian Perłowski conductor
Kamila Borowska, Sławomir Greś dance
Andrzej Ferenc host

read more >

15

13:00
50 minutes
Ballet classics

Orchestra of Teatr Wielki – the National Opera
José Maria Florêncio conductor

read more >
Tickets available

20

15:00
55 minutes
Symphonic – exotic – electronic

Sinfonia Varsovia
Eiji Oue conductor

read more >

25

17:00
65 minutes
I Got Rhythm

Chopin University Big Band
Piotr Kostrzewa conductor
Agnieszka Pluwak, Konrad Pruśniewski dance
Piotr Polk narrator (text Malina Sarnowska)

read more >

30

19:00
70 minutes
East Side Story

Alena Baeva violin
Eitetsu Hayashi taiko
Sinfonia Varsovia
Eiji Oue conductor

read more >
Kadryl
400 seats

12

12:00
55 minutes
Reneissance of Europe

Ricercar Consort
Philippe Pierlot conductor

read more >

17

14:00
60 minutes
Couperin, Chopin, Schubert

Iddo Bar-Shaï piano

read more >

22

16:00
60 minutes
Granados – Spanish songs and dances

Luis Fernando Pérez piano

read more >

27

18:00
55 minutes
Baroque madness

Hanna Bayodi-Hirt soprano
Ricercar Consort
Philippe Pierlot conductor

read more >

32

21:00
75 minutes
Bach and Glass Iceland style

Vikingur Ólafsson piano

read more >
Arabeska
370 seats

13

12:00
55 minutes
Classics and jazz

Cracow Young Philharmonic – Orchestra of the M. Karłowicz State Music School Complex in Cracow
Tomasz Chmiel  conductor

Szymanowski Young Power of the K. Szymanowski State School Music Complex No.4 in Warsaw
Piotr Kostrzewa
  artistic direction

read more >

18

14:00
65 minutes
Brahms, Dvořák and John II Casimir

Marta Gębska violin
Antoni Lichomanow  piano
Warsaw String Orchestra of the Z. Brzewski State Music School Complex no. 1 in Warsaw
Andrzej Gębski violin, artistic direction

Symphony Orchestra if the M.J. Żebrowski Music School Complex in Częstochowa
Zygmunt Nitkiewicz
conductor

read more >

23

16:00
50 minutes
Dances, not just from Cracow

Michel Lethiec clarinet
Sinfonietta Cracovia 
Jurek Dybał conductor

read more >

28

18:00
50 minutes
Gershwin in Warsaw

Michel Lethiec clarinet
Sinfonietta Cracovia 
Jurek Dybał conductor

read more >

33

21:00
55 minutes
Flamenco – watch and listen!

Antonia Contreras  mezzo-soprano
Juan Ramón Caro  guitar
Polish Chamber Orchestra
Sebastian Perłowski
conductor
Magda Navarrete dance 

read more >
Piruet
240 seats

08

10:00
45 minutes
Smykofonia [The Toddler Philharmonic] “We Are the Little Dwarfs”
read more >

10

11:15
45 minutes
Smykofonia [The Toddler Philharmonic] “We Are the Little Dwarfs”
read more >

14

12:30
45 minutes
Smykofonia [The Toddler Philharmonic] “We Are the Little Dwarfs”
read more >

19

14:30
45 minutes
Mad Musical Travels – Poland

A Journey with Tiny Johnny and the “Słuchaj uchem” [Listen with your Ear] Theatre into the magical world of Polish traditional music

read more >

24

16:30
45 minutes
Mad Musical Travels – Poland

A Journey with Tiny Johnny and the “Słuchaj uchem” [Listen with your Ear] Theatre into the magical world of Polish traditional music

read more >
Tickets available

29

18:30
90 minutes
Body Music

Interactive workshops for adults

read more >
Foxtrot
400 seats / tent

11

11:30
50 minutes
Brahms, Dvořák and “Fiddler on the Roof”

Karol Mastalerz saxophone
Symphony Orchestra if the M.J. Żebrowski Music School Complex in Częstochowa
Zygmunt Nitkiewicz conductor

read more >

16

13:30
55 minutes
Tchaikovsky, Fauré, Strauss

Joanna Malinowska violin
Cracow Young Philharmonic – Orchestra of the M. Karłowicz State Music School Complex in Cracow
Tomasz Chmiel  conductor

read more >

21

15:30
50 minutes
Highlanders’ Bolero

Alicja Matuszczyk oboe
Symphony Orchestra of the S. Moniuszko Primary and Secondary State Music School Complex in Bielsko-Biała
Andrzej Kucybała  conductor

read more >

26

17:30
45 minutes
Mozart Bulgarian Style

Vassilena Serafimova marimba
Thomas Enhco piano 

read more >

31

19:30
120 minutes
Dance Party – Music from the Balkans

Bum Bum Orkestar
Zespół Iglika dance

read more >
Organisers reserve the right to introduce changes in the programme and the list of performers.
Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2017 La Folle Journée. All rights reserved.
design estinet.pl