Zespół Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie

Orkiestra ZSM CzestochowaOrkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie
Orkiestra Symfoniczna ZSM im. M. J. Żebrowskiego to zespół o 25-letniej historii, którego powstanie związane jest z otwarciem Liceum Muzycznego (obecnie Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia) w Częstochowie. Funkcjonuje jako obowiązkowy przedmiot szkolny, co wiąże się z ustawiczną rotacją składu osobowego. W przeszłości dyrygentami byli m. in. Bolesław Ocias i Krzysztof Pośpiech, obecnie zespół prowadzi Zygmunt Nitkiewicz. Orkiestra wykonuje od 5 do 8 koncertów w jednym roku szkolnym ze zróżnicowanym repertuarem: od baroku do współczesności, od dzieł bardziej kameralnych do tych przeznaczonych na wielką orkiestrę symfoniczną, nie pomija muzyki oratoryjno-kantatowej czy operowej, ściśle współpracując z chórem mieszanym Zespołu Szkół Muzycznych, wykonuje także dzieła z udziałem solistów.  Orkiestra regularnie koncertuje w Częstochowie (m. in. w Filharmonii, w Bazylice Jasnogórskiej) i w regionie. Wielu uczniów tworzących zespół ma bogate doświadczenie orkiestrowe za sprawą występów m. in. w Polsko – Niemieckiej Młodej Filharmonii, w Orkiestrze międzynarodowych spotkań młodzieży muzycznej w Neumarkt, czy w Trinationalen Orchesterprojekt 2015 Crossover Europe. Orkiestra występowała już trzykrotnie na Szalonych Dniach Muzyki w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie (w 2013 roku z muzyką francuską, w 2014 z muzyką amerykańską oraz w 2015 prezentując wspólnie ze szkolnym chórem „Magnificat” J. Ruttera).
Orkiestra dwukrotnie otrzymała drugie miejsce w internetowym Ogólnopolskim Konkursie Szkolnych Orkiestr Symfonicznych, organizowanym przez Akademię Filmu i Telewizji we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia, Gazetą Wyborczą, Centrum Edukacji Artystycznej i Fundacją Edukacja i Muzyka.
W roku 2014 było to drugie miejsce u internautów, w roku 2015 u jurorów.
W związku z tym konkursem AFiT zarejestrowała na żywo dwa duże koncerty symfoniczne naszej orkiestry (w maju 2014 koncert z muzyką Schuberta, Chopina, Moniuszki i Kilara; w maju 2015 z muzyką Wieniawskiego, Verdiego i wiązankami muzyki filmowej K. Badelta, S. Schwartza i R. Lopeza). Pozostałe realizacje AFiT występów naszego zespołu to wykonania z Szalonych Dni Muzyki (Danse macabre C. Saint-Saensa, Ballada G. Faure, dwie części z IX Symfonii e-moll A. Dvořáka i wiązanka melodii z West Side Story L. Bernsteina). Orkiestra przygotowując się do różnych występów, a także uczestnicząc w realizacji specjalnych projektów (np. z okazji roku W. Lutosławskiego czy z okazji roku O. Kolberga) miała możliwość pracować pod kierunkiem wybitnych dyrygentów: Szymona Bywalca (AM Katowice), Tomasza Chmiela (AM Kraków), Macieja Banacha (Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”).


Zygmunt NitkiewiczZygmunt Nitkiewicz
dyrygent
Dyrygent Orkiestry Symfonicznej ZSM im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie, z którą regularnie koncertuje w Częstochowie, w regionie i w kraju (np. Radom, Warszawa – Szalone Dni Muzyki 2013, 2014 i 2015). Jest absolwentem szkoły, w której obecnie pracuje. Uczył się w klasie instrumentów perkusyjnych mgr Stanisława Zasowskiego. W 2004 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka. Koncertował kilkakrotnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej,  a także z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, z Toruńską Orkiestrą Kameralną oraz z orkiestrą i chórem Stowarzyszenia Mozart 2003. Brał udział w III Ogólnopolskim i w IV Międzynarodowym Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego organizowanym przez Filharmonię Podlaską w Białymstoku. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez maestro Kurta Masura oraz maestro Jerzego Salwarowskiego.

Koncerty

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2017 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl