Piotr Staniszewski

dyrygent

Staniszewski PiotrAbsolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej. Jest laureatem wielu prestiżowych konkursów  skrzypcowych oraz kameralnych. W roku 2003 za wybitne osiągnięcia  otrzymał stypendium ministra Kultury i Sztuki. Doskonaląc swoje umiejętności, brał udział w kursach mistrzowskich  prowadzonych przez wybitnych muzyków, takich jak: Gabriel Chmura, Josuas Domarkas, Marina Jaszwili, Wiktor Pikajzen, Wolfgang Marschner, Jadwiga Kaliszewska.

Już w trakcie studiów pracował jako dyrygent Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz pełnił funkcję asystenta-dyrygenta, a później dyrygenta Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w  Gdańsku. Założyciel orkiestry kameralnej Rameau Ensemble, z którą odkrywał perły francuskiej muzyki barokowej oraz dokonywał wielu prawykonań gdańskich kompozytorów. Wielokrotnie występował jako solista i dyrygent z Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie. W sezonie artystycznym 2007/2008 pełnił  funkcję dyrektora artystycznego Letniej Sceny Operowej w Sopocie. Od 2010 roku współpracuje ściśle z Gdańską Operą Kameralną, z którą regularnie bierze udział w Festiwalu Muzycznym na Helu. Obecnie jest doktorantem na  wydziale instrumentalnym w katedrze instrumentów smyczkowych w klasie  prof. Krystyny Jureckiej. Od sezonu artystycznego 2011/2012 współpracuje jako dyrygent oraz dyrygent-asystent z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie.

Koncertował między innymi z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Lucernie, Chórem Cantus Domus w Berlinie oraz wieloma polskimi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi.  Asystował takim dyrygentom, jak:  Krzysztof Penderecki, Andri Yurkevych, Stefan Soltesz, Jan Lathan Koenig, Friedrich Heider, Patrick Fournillier, Carlo Montanaro, Tadeusz Strugała, Wojciech Michniewski,  Janusz Przybylski. W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej asystował przy wielu produkcjach m.in. Jakob Lenz, Madame Butterfly, Wesele Figara, Sprawa Makropulos, Qudsja Zacher, Dama pikowa, Słowik, Zagłada domu Usherów, Manon Lescaut, Rigoletto, Elektra, Moby Dick, Maria Stuarda, Nabucco, Wilhelm Tell. W sezonie 2012/2013 dyrygował baletem Opowieści Biblijne, a od sezonu 2013/2014 prowadzi spektakle Madame Butterfly w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej w WarszawieW 2014 roku dyrygował przedstawieniami operowymi reżyserowanymi przez Petera Konvichnego w ramach kursów operowych "Opernwerkstatt" (Szwajcaria) m.in. W Zurychu, Thun i Sigriswil.

W ramach wymiany Erasmus prowadzi kursy muzyki kameralnej w Akademii Muzycznej w Turku (Finlandia). Od 2013 roku jest wykładowcą  Letnich Kursów Muzycznych w Łomży, w ramach których prowadzi orkiestrę młodzieżową oraz uczy gry na skrzypcach.  W sezonie artystycznym 2014/2015 rozpoczął współpracę z Teatrem Wielkim w Poznaniu gdzie dyryguje przedstawieniami Madame Butterfly. W bieżącym roku artysta poprowadził orkiestrę Sinfonię Iuventus w Filharmonii Narodowej oraz nawiązał współpracę z Orkiestrą Symfoniczną PSM im. Elsnera w Warszawie w ramach której poprowadził koncert "Nowe Obrazki z Wystawy"organizowany przez Filharmonię Narodową oraz Koncert Dyplomantów w Sali Koncertowej Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Koncerty

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2017 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl
PGlmcmFtZSB3aWR0aD0iMTAwJSIgaGVpZ2h0PSIxMDAlIiBzcmM9Imh0dHBzOi8vd3d3LnlvdXR1YmUuY29tL2VtYmVkL0VGV1N0eEwxd1hjP3JlbD0wIiBmcmFtZWJvcmRlcj0iMCIgYWxsb3dmdWxsc2NyZWVuPjwvaWZyYW1lPg==