Michel Lethiec

klarnet

Michel LethiecCieszący się międzynarodowym uznaniem klarnecista-wirtuoz. Koncertował jako kameralista i solista z najwybitniejszymi postaciami światowej sceny muzycznej, takimi jak Arto Noras, Leonidas Kovakos, Yehudi Menuhin, Yuri Bashmet, Patrick Gallois czy Jean-Jacques Kantorow oraz wiodącymi orkiestrami, m.in. Orkiestrą Filharmoniczną Radia Francuskiego, orkiestrą Mozarteum z Salzburga, Filharmonią Sanktpetersburską, Izraelską Orkiestrą Kameralną i wieloma innymi.

Szczególnie bliska jest mu muzyka współczesna, dokonał szeregu premier utworów autorstwa takich kompozytorów jak Krzysztof Penderecki, John Corigliano, Edison Denisow, Kryštof Mařatka, Claude Ballif, Marcel Landowski czy Michel Decoust.

Jest dwukrotnym laureatem nagrody fonograficznej Grands Prix du Discque. Rejestrował albumy dla najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych, takich jak Lyrinx, Naxos, Arion, RCA, Bis Talent i Actes Sud.
Wykłada w Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris oraz w Konserwatorium w Nicei; regularnie prowadzi kursy mistrzowskie. Jest członkiem jury szeregu międzynarodowych konkursów (m.in. w Generwie, Lipsku, Pradze, Monachium i Osace). Michel Lethiec jest również dyrektorem artystycznym prestiżowego Festival Pablo Casals w Prades, w którym co roku udział biorą najwybitniejsi instrumentaliści-kameraliści z całego świata.

Artysta został odznaczony francuskim Orderem Narodowym Zasługi oraz Orderem Sztuki i Literatury. Zarejestrowana przez Lethieca Suita z opery „Porgy and Bess” w opracowaniu na klarnet i orkiestrę Francka Villarda, która znalazła się w repertuarze tegorocznej edycji Sinfonietta Festival, ukazała się niedawno na płycie wydanej przez wytwórnię Naxos.

Koncerty

Szalone Dni Muzyki
Copyright © 2018 La Folle Journée. All rights reserved.
realizacja estinet.pl